Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu yaklaşan Ramazan Bayramı’nda misafir ağırlamaya hazırlanan ve tatile gidecek olanlara çeşitli uyarılarda bulundu.

Makarna, Lütfen! Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu’nun bayramda misafir ağırlayacaklara önerileri şöyle:

1.Sütlü tatlılar bir saatten fazla buzdolabı dışında kalmamalı. Sütlü tatlı yaptığınızda ya da satın aldığınızda mutlaka buzdolabında muhafaza ediniz.

2.Tereyağlı baklava buzdolabına konamaz ama özellikle ve özellikle çok serin bir yerde kalmalıdır. Evinizde güneş görmeyen, hatta serin bir yerde tereyağlı baklavanızı muhafaza etmeyi ihmal etmeyin.

3.İçeriğinde yumurta bulunan revani gibi tatlılar da geceden mutlaka buzdolabına kaldırılmalı, açıkta bırakılmamalı.

  1. Çiğ yumurta kullanılan kremalarda pastörize yumurta tercih edilmesi olası zehirlenmelerin önüne geçecektir.
  2. Tatlıların üstünde ikram edilen kaymak mutlaka servis süresine kadar buzdolabında bekletilmeli, servis sırasında çıkartılmalıdır.
  3. Dondurmalı tatlıların servisinde dondurma yumuşasın diye dışarı çıkartıldığında problem oluşabilir. Dondurmayı fazla bekletmemeye dikkat edin.

Tuğba Bayburtluoğlu bayramda tatile gidecek olanlara ise şu önerileri verdi:

  1. Açık büfelerde bulunan kek, pasta, kremalı tatlıları az miktarlarda tüketmeye çalışın. Zira krema çabuk bozulabilen bir yiyecek olduğundan besin zehirlenmesinden kendinizi koruyun.
  2. Omleti gözünüzün önünde, taze yaptırmayı tercih edin.
  3. Tereyağı, kaymak, peynir gibi süt ürünlerinin soğuk dolapta servis edilmeleri gerekiyor. Bu ürünleri yeterince soğuk bulmuyorsanız görevlileri uyarıp kontrol etmelerini sağlayabilirsiniz.
  4. Mayonez gibi yumurtalı sosların masalarda bekleyen şişe hallerini değil, tek kullanımlık kapalı hallerini tercih etmeniz daha iyi olabilir.
  5. Sıcak yemeklerin sıcaklıkları az ise görevlileri uyarın, bu yemekleri tüketmeyin. Mikroorganizmalar ılık yemekleri çok severler; bu yüzden yemeklerinizin sıcak olmasına dikkat edin.

Tuğba Bayburtluoğlu bayramı evinde geçirecek ve misafir ağırlayacak olanlara bir de Haşhaşlı Bayram Tatlısı tarifi verdi:

Haşhaşlı Bayram Tatlısı:

www.makarnalutfen.com adresinde bulunan ve içinde içinde %10 oranında mavi haşhaş, kinoa, chia tohumu ve amarant ihtiva eden “Haşhaşlı yumuşak kek” karışımını 2 yumurta, yarım su bardağı süt (100 ml) ve yarım su bardağı sıvı yağ (100 ml) ile beraber çırpıp akışkan bir hamur elde edin. Yağlanmış tepsiye döktükten sonra 180 santrigrat derecelik fırında 30 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.

Tatlı yapmak için şerbet tarifi: Keki tatlıya çevirmek isterseniz 1.5 su bardağı şeker ve 2 su bardağı su ile hazırladığınız şerbeti kek soğuk ve şerbet sıcak olacak şekilde keke ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz