Bakanlığın, “1 kg et ithal etmedik” dediği günlerde 4 bin 500 ton kemiksiz et TIR’lara yüklendi

0
1652
Bosna Hersek’ten yapılacak ithalatı Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki Tareks Hayvancılık, Sırbistan’dan yapılacak ithalatı ise Etçi Firması yapacak.

Et ve Süt Kurumu, depolardaki 60 bin ton eti satamazken bakanlığın, “1 kg et ithal etmedik” dediği günlerde 4 bin 500 ton kemiksiz et TIR’lara yüklendi, Türkiye’ye geliyor… Ancak etler Türkiye’ye gelmeden fiyat krizine neden oldu.

Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek’ten 4 bin 500 ton kemiksiz et ithalatı için düğmeye bastı. İthal edilecek etler TIR’larla Türkiye’ye getirilecek. Ancak etler Türkiye’ye gelmeden fiyat krizine sebep oldu. Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre, Et ve Süt Kurumu, ithal edilecek 4 bin 500 ton eti, Türkiye’de firmalara kilogramını 39 TL’den satmak istedi. Fakat alıcı çıkmayınca fiyatı 35 TL’ye düşürdü.

1 kg değil ama 4 bin 500 ton ithal ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım ve Orman Şûrası’nda zorda kalmadıkça et ithal edilmeyeceğini açıklamıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de 2019 yılında 1 kg et ithal edilmediğini belirtmişti. Ancak İnan’ın haberine göre, Hükümetin et ithal edilmeyeceğini söylediği bir dönemde Türkiye, Bosna Hersek’ten 2 bin 500 ton, Sırbistan’dan ise 2 bin ton olmak üzere tam 4 bin 500 ton kemiksiz et ithal edecek. Bosna Hersek’ten yapılacak ithalatı Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki Tareks Hayvancılık, Sırbistan’dan yapılacak ithalatı ise Etçi Firması yapacak.

Haberin tamamı için: Milli Gazete

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz