13.5 C
Ankara
Salı, Aralık 7, 2021

tüketicinin bilgilendirilmesi

Gıda işletmecileri tüketicilere gıda hakkında doğru bilgi vermek zorunda

Gıda işleyen, ithal eden, satışını ve dağıtımını yapan, depolayan gıda zinciri içindeki tüm işletmeciler son tüketiciye sunulan gıdanın güvenilirliğini garanti etmek zorundadır. Gıda güvenilirliği şartlarına uygun olmadığı belirlenen ürünün toplanması veya ürünün iadesi için çağrıda bulunma sorumluluğu gıda işletmecisindedir.

Trafik ışıkları beslenme etiketlemesi sistemi neden gündemimizde?

Trafik ışıkları etiketleme sistemi dünyada olduğu gibi ülkemizde de yıllardır tartışılıyor. Birçok üretici firma, hem tüketicileri doğru bilgilendirmeyeceği ve gıdaları sağlıklı ve sağlıksız olarak sınıflama riski hem de rekabet edebilirliklerini olumsuz etkileyebileceği gibi nedenlerle bu sisteme karşı çıkıyor. Sağlık Bakanlığı ise sağlıklı davranış alışkanlıklarını kazandırabilmek için ürünlerin besin içerikleri hakkında tüketicilerin daha fazla ve kolayca anlaşılabilir bilgiye ulaşabilmesini istiyor ve besin içeriklerinin etiketlerde renklerle gösterilmesinin en uygun yollardan biri olduğunu savunuyor.

Gıda etiketlerinde yer alan “Beslenme Bildirimi “nedir?

“Beslenme Bildirimi” nedir? Tüketiciler satın aldıkları gıda etiketlerinde beslenme bildirimi olup olmadığına bakıyorlar mı, bakıyorlarsa ne anlıyorlar? Üreticiler bu uygulamayı kurallarına uygun yapabiliyorlar mı?

Gıda etiketlerinde yeni kurallar

Nazan Maraş - Gıda etiketlerinin önemli bir amacı var; bize tam olarak ne yediğimizi açıklıyor, beslenmemize rehberlik ediyorlar. Etiketlerdeki bilgiler, tükettiğimiz gıdadan ne kadar enerji, yağ, tuz, şeker aldığımızı, tükettiğimiz miktarlar ile ilişkili olarak bize gösteriyor. Bununla kalmıyor, alerjen uyarısı yapıyor. Kısaca etiketleme kuralları, tüketicilerin tükettikleri gıda ve içecek ürününün kapsamı ve kompozisyonu hakkında kapsamlı bilgi almalarını ve daha doğru seçimler yapmasını sağlıyor.

Avrupa’da gıdaların dörtte biri sağlık beyanı taşıyor

Avrupa Birliği destekli CLYMBOL projesi kapsamında yapılan bir araştırma, Avrupa’da gıdaların dörtte birinden fazlasının en az bir sağlık beyanı taşıdığını ve bu beyanların yarıdan fazlasını beslenme ile ilgili beyanların oluşturduğunu ortaya koyuyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img