19 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

Şemsi Bayraktar

Bayraktar: “Biz üretemezsek Türkiye aç kalır”

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde çiftçi sorunlarla boğuşuyor. Üretimin artarak devam etmesi için çiftçilerin yeterli gelir elde etmesinin önemine işaret eden TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Bunu sağlamak için sektörün başlıca sorunlarının çözüme kavuşturulması gerekmektedir” dedi.

TZOB: “Buğdayda kuraklıktan dolayı rekolte kaybı 2 milyon ton”

TZOB: “Buğdayda kuraklıktan dolayı rekolte kaybı 2 milyon ton”

Ramazan ayı öncesinde üretici ve market fiyat farkı 8 kata kadar ulaştı

Ramazan ayı öncesinde üretici ve market fiyat farkı 8 kata kadar ulaştı

Şubat’ta 4 kat olan üretici market fiyat farkı Mart ayında 5 kata yükseldi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici market fiyat farkının Mart ayında 5 katı bulduğunu bildirdi. TZOB verilerine göre Şubat ayında üretici ve market fiyat farkı 4 katı aşmıştı.

Bayraktar’dan Dünya Su Günü mesajı

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Tasarruflu kullanmazsak, su kıtlığı çekmemiz kaçınılmazdır”

Şubat ayında üretici ve market fiyat farkı 4 katı aştı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Şubat ayında üretici ve market fiyat farkının 4 katı aştığını bildirdi. Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın bir türlü kapanmadığına işaret eden Bayraktar, lahananın 4,1 kat, maydanozun 3,9 kat, patatesin 3,5 kat, elmanın 3,3 kat, süt ve marulun 3,2 kat fazlaya tüketiciye satıldığını vurguladı.

Bayraktar: “Patates ve soğan acilen pazarlanmalı…”

Yaklaşık 1 milyon 700 bin ton patates ile 220 bin ton kuru soğanın depoda beklediğini söyleyen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Pazarlama sorunları acilen çözüme kavuşturulmalı, yeni pazarlar bulunarak ihracat olanakları geliştirilmelidir” dedi.

TZOB: “Ocak ayında üretici ve market fiyat farkı 4 kata kadar ulaştı”

Lahananın 4 kat, maydanozun 3,9 kat, süt ve patatesin 3 kat, marulun 3,1 kat fazlaya tüketiciye satıldığını bildiren TZOB Genel Başkanı Bayraktar, üreticide 68 kuruş olan lahananın 2 lira 70 kuruşa, 50 kuruş olan maydanozun 1 lira 96 kuruşa, 2 lira 73 kuruş olan sütün 8 lira 94 kuruşa, 67 kuruş olan patatesin 2 lira 17 kuruşa, 1 lira 68 kuruş olan marulun 5 lira 19 kuruşa satıldığını bildirdi.

Yem, zirai ilaç, elektrik fiyatlarına ve sulama ücretlerine üretici yetişemiyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, başta gübre olmak üzere yem, zirai ilaç, elektrik ve sulama gibi girdi fiyatlarının son günlerde önemli ölçüde artış gösterdiğini bildirerek, ”ürün maliyetleri artacak, üretici üretimde sıkıntı çekerken, artan gıda fiyatları tüketicilere ağır gelecektir” dedi.

“Çiftçi borçları, 2019 yılı Tarımsal GSYH değerinin yüzde 50’sine yaklaştı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda 2020 yılını değerlendirdiği toplantıda çiftçi borçlarına dikkat çekti.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img