0 C
Ankara
Perşembe, Ocak 28, 2021

Şemsi Bayraktar

“Çiftçi borçları, 2019 yılı Tarımsal GSYH değerinin yüzde 50’sine yaklaştı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda 2020 yılını değerlendirdiği toplantıda çiftçi borçlarına dikkat çekti.

Çiftçinin kredi borcu katlanarak artıyor

Çiftçinin toplam borç bakiyesi, 2019’da 106 milyar 307 milyon lira olarak gerçekleşirken, 2019 yılı sonundan 2020 Eylül ayına kadar, tarımda kredi kullanımı 122 milyar 941 milyon liraya ulaştı. 9 aylık süreçte bankalardan kredi kullanımı yüzde 15,6 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı kredi miktarı ise 7,7 milyar lira oldu.

Tarımda çalışan kadınların yüzde 95’inin sosyal güvencesi yok.

Türkiye’de çalışan kadınların 4’te 1’i tarımda çalışıyor. Tarımda çalışan kadınların ise yüzde 95’inin sosyal güvencesi yok.

TZOB: Pamuk üreticisi prim artışı bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pamuk üreticisinin prim desteğinde artış beklediğini bildirerek, “Pamukta üretim düşüyor. Üretim artışı üreticinin desteklenmesine bağlıdır. Pamukta kendi kendine yeten üretime ulaşabilmemiz için üreticilerimiz teşvik edilmelidir” diye konuştu.

TZOB: Çiğ süt fiyatı 2 lira 80 kuruş olmalı!

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Dövize bağlı girdi maliyetlerindeki artışlarının kontrol edilemediği bir ortamda, üretici fiyatlarının sabit kalması kabul edilemez. Ulusal Süt Konseyi en kısa zamanda yeni fiyat belirlemek için bir araya gelmelidir.”

TZOB: “Kuru üzüm fiyatı en az 13,50 lira olarak açıklanmalı”

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üzümde bu yıl rekoltenin düşük olacağını tahmin ettiklerini, üreticinin yeterli gelir elde edebilmesi için kuru üzüm fiyatının en az 13 lira 50 kuruş olarak açıklanması gerektiğini söyledi.

“Başka ülkelerin tütün üreticisi çiftçilerine 2019 yılında 291 milyon dolar kazandırdık”

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “2019 yılı dış ticaret rakamlarına bakıldığında 253 milyon dolar ihracatımıza karşılık, 544 milyon dolar ithalatımız var. Başka ülkelerin tütün üreticisi çiftçilerine 2019 yılında 291 milyon dolar kazandırdık.”

İhracata verilen kısmi izin yeterli olmadı; soğan, patates ve limon üreticisi sıkıntıda…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuru soğan, patates ve limonda tüketimdeki daralma ve ihracata getirilen kısıtlamanın çiftçileri mağdur ettiğini belirterek, “Kuru soğanın fiyatı 30, patatesin fiyatı 40 kuruşa kadar gerilemiştir. Depoda bekleyen limon fire vermektedir. Çiftçilerimiz üretimden kopma noktasına gelmiştir. Kuru soğan, patates ve limonda ihracata getirilen kısıtlama kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Bayraktar: “Doğal afetlerden en çok zararı çiftçilerimiz görüyor”

2020 yılının ilk 6 ayında 600’ü aşkın doğal afet yaşandığını belirten TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Tarım sigortasında prim tutarları düşürülmeli veya devlet desteği artırılmalıdır.” dedi.

Ramazan’ın son günlerinde, üretici ve market fiyat farkın 5,3 kata kadar ulaştı

Kuru incir 5,3 kat, salatalık 5,1 kat, elma 4,5 kat, maydanoz, kuru soğan ve nohut 3,9 kat; üreticide 13 lira olan kuru incir 68 lira 70 kuruşa, 59 kuruş olan salatalık 3 liraya, 1 lira 63 kuruş olan elma 7 lira 29 kuruşa, 50 kuruş olan maydanoz 1 lira 96 kuruşa, 60 kuruş olan kuru soğan 2 lira 32 kuruşa, 2 lira 89 kuruş olan nohut 11 lira 13 kuruşa satılıyor.
- Advertisement -

Latest News

Zeytin ve zeytinyağı ihracatçısı hedef büyüttü ancak halen çözülmesi gereken sorunlar var

İhracatçının hedefi; zeytinyağı ve sofralık zeytin ihracatında ambalajlı ürün ihracatını arttırmak ve 2025’te 1.5 milyar dolar dövizi ülkemize kazandıracak konuma gelmek. Ancak hem üretici hem de ihracatçı, devletten hem sorunların çözümü konusunda adım atılmasını hem de sektöre daha fazla destek verilmesini bekliyor.
- Advertisement -