22 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

şekerli gıdalar

“Aşırı şeker tüketimi çocukların tat duyusunu etkiliyor!”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Güncan, çocuklarda aşırı şeker tüketimi ve zararlarını anlattı.

Sağlık Bakanlığından, bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Sağlık Bakanlığından, bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Kanserle ilgili en yaygın 11 efsane ve 11 gerçek

Doç. Dr. Yeşim Yıldırım, 1-7 Nisan Kanser Haftası vesilesiyle kanserle ilgili en yaygın mitler, yanlış kanılar ve gerçeklerle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Çocuğunuz yanlış beslenme kaynaklı öğrenme güçlüğü yaşıyor olabilir

Son dönemin en önemli konusu şüphesiz beslenme… Yapılan araştırmalar beslenmenin sadece fiziksel görüntü ve beden sağlığını değil aynı zamanda bilişsel faaliyetlerimizi de etkilediğini gösteriyor. Özellikle çocuklarda ortaya çıkan yanlış beslenme kaynaklı öğrenme güçlüğü konun önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Kaliteli uyku için dengeli beslenme ve egzersiz

Ortalama 75 yıl yaşayan bir insan ömrünün yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyor. Kaliteli uyku için dengeli beslenme ve egzersiz ‘olmazsa olmaz’ anlamına geliyor.

Yapay tatlandırıcılar hiç de masum değil

Şekerli gıda tüketiminden uzaklaşan tüketiciler düşük kalorili diyet gıda ve içeceklere yöneliyor. Ancak yapılan araştırmalar diyet gıda ve içeceklerde kullanılan yapay tatlandırıcıların sorunların çözümü değil, sorunun tam da kendisi olabileceğini gösteriyor.

Diyabet riskinde yapay tatlandırıcı ikilemi

Yapay tatlandırıcılar kalori vermeyen ve kan şekeri seviyesinde artışa sebep olmayan şekere alternatif kullanılan maddelerdir. Ancak yapay tatlandırıcıların fayda ve zararları yıllardır tartışılan konulardan biri.

Çin ve Brezilya, dondurma pazarını büyütecek

Dünya dondurma pazarının gelecekte de büyümeye devam ederek 2021 yılında 87 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu büyümenin arkasındaki temel güç ise Brezilya ve Çin gibi gelişmekte olan ülkeler olacak.

Çocuklar ve gençler için ilave şeker limiti

Amerika Kalp Derneği (AHA), iki yaşından küçük çocukların ilave şeker tüketmemesi, iki ve onsekiz yaşları arasında çocuk ve gençlerin ise ilave şeker tüketiminin günde altı çay kaşığını geçmemesi gerektiği tavsiyesinde bulunuyor.

“Bir kaşık şeker”de kopan fırtına

Corporate Europe Observatory tarafından hazırlanan rapor, obezite oranı hızla artan Avrupa’da şeker endüstrisinin lobi faaliyetlerine, bu faaliyetlerin ortaklarına ve harcanan paralara dikkat çekiyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img