24 C
Ankara
Çarşamba, Temmuz 17, 2024

Mehmet Büyükekşi

İhracatçıya KDV iadesi tasdik ücreti indirimi

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Bu ücretlerde yapılan indirim aslında bizlere verilen doğrudan bir teşvik görevi görüyor.”

Ekonomi basını “EGD Yılbaşı Buluşması”nda bir araya geldi

EGD Başkanı Toprak: “Bugünkü büyümeyi ve diğer olumlu enstrümanları özel sektörün dinamik yapısına borçluyuz. O dinamik yapıyı da biz yansıtıyoruz. Özel sektör ile ekonomi gazetecileri arasında böyle bir iş birliği var.”

Rusya-Türkiye tarım konusunu 14 Eylül’de görüşecek

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelsyhev, tarım ürünleri ile ilgili bütün konuların 14 Eylül’de Antalya’da iki ülke arasında yapılacak toplantılarda görüşüleceğini bildirdi.

İhracat Ağustos ayında yüzde 11,9 arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Ağustos ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre %11,9 artarak 12 milyar 439 milyon dolar oldu. Yılbaşından bu yana ihracat %10,7 artış ile 102,5 milyar dolara ulaşırken, son 12 aylık ihracat da %7,8 artarak 151,8 milyar dolar oldu.

İhracatta rota Gana

TİM Başkanı Büyükekşi: “13 milyar dolar ithalatı olan Gana’dan bugün sadece yüzde 2,6 pay alıyoruz. Bu rakamlar bizim gibi iki dost ülke için yeterli değil. Ticaret hacmimizi artıracağız.”

İNOSUİT ikinci dönemi başlıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sabancı Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi’nin ikinci 12 aylık dönemi Ekim ayında başlıyor. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlayan projenin ilk dönemine 41 firma, 22 üniversite ve 30 mentör katılırken, yeni dönemde bu sayının çok üzerine çıkılacağı belirliyor.

Büyükekşi: “Gümrük Birliği müzakerelerine siyasi kriter getirilmesi ticaretin ruhuna aykırı”

TİM Başkanı Büyükekşi, Avrupa Parlamentosunda yapılan oylamada Gümrük Birliği müzakerelerine siyasi kriter getirilmesi kararını, “hem ticaretin ruhuna aykırı hem de iki tarafın çıkarlarına ters düşmektedir” sözleriyle yorumladı.

İlk çeyrekte büyüme yüzde 5 oldu

Türkiye ekonomisi 2017 yılının ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 5 büyüdü.

TİM İlk 1000 İhracatçı Firmayı açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 15 yıldır yapılan ve 26 sektörün tamamını kapsayan İlk 1000 İhracatçı Firma araştırmasının 2016 yılı sonuçları düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Listede ilk 3 sırayı otomotiv devleri aldı.

İhracatçıya çifte destek

TİM tarafından ülke masaları ve sektör masaları adlarıyla oluşturulan iki farklı çalışma grubu, ihracatçıların sorularına hızlı bir şekilde cevap verecek. Ülke masaları ihracatçıların taleplerini en geç 3 iş gününde cevaplandıracak. Sektör masaları ise soruları gerektiğinde ilgili bakanlıklara iletecek.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img