-5 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

küçükbaş

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kayıt altına alınma süresi uzatıldı

Bazı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpe takılarak kayıt altına alınma ile hayvanların işletmeye giriş-çıkış bildirim sürelerinde değişikliğe gidildi.

İşletme büyüklüğü bakımından hayvancılığımız

Geçinebilseydi, çiftçiliği terk eder miydi? Etmezdi. Kimse yeterli kazanç elde ettiği işini terk etmez. Yeni talipler de çıkmamış. Yeterli kazanç elde edilebilseydi, hayvancılık işinin yeni talipleri olurdu.

Pakdemirli: “Üreticinin elinde kalan kurbanlıkları ESK alacak”

Bakan Pakdemirli, pazarda satılamayan hayvanların tamamının, Et ve Süt Kurumu aracılığıyla alınacağını bildirdi.

Üreticinin, tüccarın kurban kaygısı

Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ve Antalya’daki hayvan varlığı, et üretimi ve ticareti, koronavirüsün Antalya hayvansal üretim ve toptan, perakende ticaretine etkileri, kurbanlık fiyatları ve kesim fiyatları, hayvan pazarları ve et kesim noktalarının konuşulduğu toplantıda, üretici de tüccar da kaygılarını dile getirdi. Bu yıl kurbanın sönük geçebileceği endişesi dile getirilen toplantıda, süpermarketlerin kurban satışına da tepki gösterildi.

Hayvancılıkta acı tablo

TÜSEDAD tarafından yayınlanan Şubat ayı süt, et ve yem sektörü analizine göre, 2020 Ocak ayında 462 baş damızlık, 64 bin 616 baş besilik hayvan ithal edildi. Bu ithalata, 63 milyon 484 bin 473 dolar ödendi. Son 10 yılda canlı hayvan ve karkas et ithalatına ödenen rakam ise 8,5 milyar doları (yaklaşık 25 milyar TL) buldu.

10 yılda kendi arazisini işletenlerin oranı azaldı

TÜİK, tarımsal işletmelerdeki son durumu açıkladı. 2016 yılını içeren araştırma sonuçlarına göre, 2006 yılında yapılan bir önceki araştırmada %85,1 olan ‘yalnız kendi tarım arazisini (zilyetlik dahil) işleten işletmelerin toplam işletme içindeki oranı’ %79,5’e geriledi.

Çoban istihdam eden işletmelere 5 bin lira destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, küçükbaş yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla 2013 yılında başlatılan sertifikalı sürü yönetici programı kapsamında sertifika almış sürü yöneticisi (çoban) istihdam eden işletmelere 5 bin lira destek sağlıyor.
- Advertisement -

Latest News

Mobil ekmek büfelerine yasak geldi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı.
- Advertisement -