-1.3 C
Ankara
Pazar, Ocak 17, 2021

diyabet

Her 22 saniyede 1 kişi veremden hayatını kaybediyor!

Dünyada her yıl 10 milyon yeni veremli hasta ortaya çıkıyor. Yetersiz beslenme, sigara kullanımı, diyabet, HIV enfeksiyonu, verem için risk faktörleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Diyabetliler virüs ve enfeksiyonlara karşı daha dikkatli olmalı

Diyabetle birlikte bağışıklık sistemi (immünite) zayıflıyor. Diyabetikler enfeksiyon hastalıklarına daha açık oluyorlar. Kolay hastalanıyor ve daha zor iyileşiyorlar. Uzmanlar, diyabet hastalarını virüs ve enfeksiyonlara karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Gözlerdeki Sinsi Tehlike: Diyabetik Retinopati

Diyabetin gözlerde oluşturduğu hasarlardan en önemlisi olan diyabetik retinopati tedavi edilmezse; ciddi görme kaybına, hatta körlüğe kadar gidebiliyor.

Endokrin hastalarına COVID-19 uyarısı

Endokrinolojik hastalıklar Covid-19 enfeksiyonu riskini artırıyor mu? Diyabet, obezite, tiroid ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklar Covid-19 enfeksiyonunun seyrini nasıl etkiliyor? Cevapları haberimizde…

Bitki çayında bu uyarılara dikkat!

Kış aylarıyla birlikte hem gribal enfeksiyonlarda artış hem de Covid-19 enfeksiyonuna yakalanma endişesi herkesi bir takım bağışıklık güçlendirici besinlere ve alışkanlıklara yöneltiyor. Bunlardan biri de; halk arasında doğal şifa kaynakları olarak görülen bitki çayları. Ancak dikkat!

Türkiye diyabetin en sık görüldüğü ülkeler arasında

Her 7 erişkinden birinin diyabet hastası olduğu ülkemizde, hastalıktaki artış böyle devam ederse 2045 yılında, dünyada erişkin toplumda en fazla diyabetlinin yaşadığı ilk 10 ülke arasına gireceğiz.

Diyabetik Ayak Nasıl Önlenebilir?

14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında, Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mutlu Cihangiroğlu, diyabet hastalarında görülen diyabetik ayak hakkında bilgi verdi. Cihangiroğlu diyetin önemine dikkat çekti.

Diyabet hastaları için, ‘sensör ve pompa geri ödeme kapsamına alınsın’ çağrısı

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, “Şeker hastaları için hem sensörlerin, hem de pompanın tamamının SGK tarafından karşılanmasını istiyoruz. Özellikle tip 1 diyabetliler için mutlaka zorunlu.” dedi.

Ağız sağlığı vücuttaki tüm organları ilgilendiriyor

Ağzımız hastalıklara neden olan bakterilere açılan en önemli giriş kapısı. Bu nedenle sağlıklı bir beden, sağlıklı bir ağızdan geçiyor.

Migren, diyabet ve hipertansiyon glokoma sebep olabilir

40 yaş üstü olmak, ailede glokom olması, gözünde kırma kusuru olması, Afrika ve Asya ırkı, diyabet, hipertansiyon, yüksek göz içi basıncı, kortizon kullanımı, travma, ince kornea yapısı, migren ve dolaşım bozukluğu glokom için risk faktörü oluşturuyor.
- Advertisement -

Latest News

Milli olana destek ve çiftçimiz nasıl zengin oldu (!)

Yıllardır, Türkiye'nin tarım alanındaki verilerinin yanlış olduğunu ve doğru veri olmadan da hiçbir sektörün başarıya ulaşamayacağını savunuyorum. Aynı zamanda hayvancılığımızın çok ciddi bir üreme verimliliği sıkıntısı içinde olduğunu defalarca yazıp söylüyorum.
- Advertisement -