-6.6 C
Ankara
Pazar, Ocak 16, 2022

diyabet

Türkiye’de 10 yıl içerisinde diyabetten ölenlerin sayısının yüzde 50 artması bekleniyor.

Koronavirüs kısıtlamaları sonucunda evlerde geçirilen sürenin artmasıyla hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme normalleşti, evde canı sıkılan kendini yemeğe verdi. Bu nedenle uzmanlar, diyabetin koronavirüsün etkisiyle daha da artacağına dikkat çekiyor. Türkiye’de her gün 87 kişi diyabetten hayatını kaybederken 10 yıl içerisinde diyabetten ölenlerin sayısının yüzde 50 artması bekleniyor. Et ve hamur ağırlıklı beslenme alışkanlıkları nedeniyle Güneydoğu ise en riskli bölge.

Diyabet Hastaları Ramazan Ayında Oruç Tutabilir mi?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aydın, diyabet hastalarının oruç tutmaları ile ilgili olarak genel prensiplerden bahsetti.

Obeziteyi önlemek için “Uluslararası Sağlıklı Gıda Yarışması” düzenleniyor

Novo Nordisk ve EAT, dünya genelinde sağlıklı ve sürdürülebilir gıda ortamları yaratarak obeziteyi önlemek için “Uluslararası Sağlıklı Gıda Yarışması” (Healthy Food Challenge) düzenlediğini duyurdu. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen başvuruların değerlendirilmesinin ardından seçilecek 3 fikir 100 bin dolara kadar varan para ödülü kazanabilecek. Yarışmaya son katılma tarihi ise 19 Mart…

Harvard araştırmacıları, cevizin sağlık üzerindeki etkilerini incelemek için yapay zekayı kullanıyor

Harvard araştırmacıları, cevizin sağlık üzerindeki etkilerini incelemek için yapay zekayı kullanıyor

Her 22 saniyede 1 kişi veremden hayatını kaybediyor!

Dünyada her yıl 10 milyon yeni veremli hasta ortaya çıkıyor. Yetersiz beslenme, sigara kullanımı, diyabet, HIV enfeksiyonu, verem için risk faktörleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Diyabetliler virüs ve enfeksiyonlara karşı daha dikkatli olmalı

Diyabetle birlikte bağışıklık sistemi (immünite) zayıflıyor. Diyabetikler enfeksiyon hastalıklarına daha açık oluyorlar. Kolay hastalanıyor ve daha zor iyileşiyorlar. Uzmanlar, diyabet hastalarını virüs ve enfeksiyonlara karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Gözlerdeki Sinsi Tehlike: Diyabetik Retinopati

Diyabetin gözlerde oluşturduğu hasarlardan en önemlisi olan diyabetik retinopati tedavi edilmezse; ciddi görme kaybına, hatta körlüğe kadar gidebiliyor.

Endokrin hastalarına COVID-19 uyarısı

Endokrinolojik hastalıklar Covid-19 enfeksiyonu riskini artırıyor mu? Diyabet, obezite, tiroid ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklar Covid-19 enfeksiyonunun seyrini nasıl etkiliyor? Cevapları haberimizde…

Bitki çayında bu uyarılara dikkat!

Kış aylarıyla birlikte hem gribal enfeksiyonlarda artış hem de Covid-19 enfeksiyonuna yakalanma endişesi herkesi bir takım bağışıklık güçlendirici besinlere ve alışkanlıklara yöneltiyor. Bunlardan biri de; halk arasında doğal şifa kaynakları olarak görülen bitki çayları. Ancak dikkat!

Türkiye diyabetin en sık görüldüğü ülkeler arasında

Her 7 erişkinden birinin diyabet hastası olduğu ülkemizde, hastalıktaki artış böyle devam ederse 2045 yılında, dünyada erişkin toplumda en fazla diyabetlinin yaşadığı ilk 10 ülke arasına gireceğiz.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img