21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

çocuk sağlığı

“Aşırı şeker tüketimi çocukların tat duyusunu etkiliyor!”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Güncan, çocuklarda aşırı şeker tüketimi ve zararlarını anlattı.

Buğday Derneği, kentlerdeki pestisit ve biyosidal tehlikesine dikkat çekiyor: Çocuklar tehlikede!

Buğday Derneği, kentlerdeki pestisit ve biyosidal tehlikesine dikkat çekiyor: Çocuklar tehlikede!

Çocuğunuz bahar mevsimi hastalıklarına hazır mı?

Dr. Öğr. Üyesi Sibel Kalçın, bahar aylarında çocuklarda sık görülen hastalıklar hakkında bilgiler vererek, ebeveynlere uyarılarda bulundu.

Pandemide hareketsiz kalan çocukların kilo almasını engelleyecek öneriler

Online dersler nedeniyle ekrana bağımlı kalma sürelerinin artması, hareketsizliğe ek olarak artan yemek miktarları ve yemek yeme sıklığı gibi birçok etken, çocukların bir kısmında kilo artışı ile sonuçlanıyor.

Çocuğa empati yapmayı öğretebilirsiniz

Empati kurmayı öğrenen çocukların daha merhametli, yardımsever, adil ve paylaşımcı olduğunu dile getiren uzmanlar, empatinin öğretilen bir beceri olduğunu vurguluyor. Bu beceriyi öğretmek için de ebeveynlere, duygularını ifade etmekten kaçınmamaları, çocuklarını dinleyerek ve isteklerine kulak vererek ilgi göstermeleri tavsiye ediliyor.

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu: “Endokrin bozucular erken ergenlik nedeni”

Bazı endokrin bozucuların, östrojen hormonu gibi etki gösterdiği için erken ergenliğe yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Selim Kurtoğlu; içerisinde soya lesitini adı verilen katkı maddesinin bulunduğu çikolataların bunların başında geldiğini, yine içeriğinde soyalı katkı maddesi bulunan bisküvi, sucuk, salam, sosis, mayonez, ketçap, cips gibi endüstriyel ürünlerin aşırı tüketiminin erken ergenliğe neden olduğunun belirtildiğini kaydetti.

Aman dikkat! Çocuklar da kalp krizi geçirir!

Çocukluk çağında görülen ani ölümlerin yüzde 99’u kalp hastalıklarından kaynaklanıyor. Aile öyküsünde 50 yaş altında kalbe bağlı ani ölüm belirlenen çocukların ise kalplerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor.

Çocuklar için yapay kalp pompası üretecek

Prof. Dr. Kerem Pekkan, “Çocuklar için Yapay Kalp Pompası Üretimi” projesi kapsamında aldığı 150 bin euro destek fonuyla çocuklarda sağ kalp yetmezliğinde kullanılacak yapay kalp pompasını geliştirerek, üretiminin sağlanmasını hedefliyor. Proje kapsamında, ilk olarak kamuoyunda mavi çocuk hastalığı olarak bilinen Fontan kalp hastası çocuklara odaklanılacak.

Çocuklar az sosyalleşti, ekran başında daha çok zaman geçirdi

Pandemi nedeniyle zor şartlarda geçirdiğimiz 2020 yılı, çocuklar için de farklı tecrübelerin yaşandığı bir yıl oldu. Çocukların yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle arkadaşlarından uzak kaldığını ve bu durumun sosyalleşme süreçlerini etkilediğini belirten uzmanlar, pandemi sürecinde en çok ekrana bakma süreçlerinde artış ve yeme bozukluğu görüldüğüne dikkat çekiyor.

Çocuklarda yüksek ateşle ilgili bilmeniz gereken 5 madde

Kış ayları özellikle çocuklar için hastalık mevsimi olarak biliniyor. Bu dönemde görülen rahatsızlıkların önemli bir çoğunluğu ise yüksek ateşe neden oluyor. Pek çok aile yükselen ateş değerleri ile karşılaştığında endişeye kapılıyor ve bilinçsizce yanlış yöntemlere başvurabildikleri için çocukların genel sağlık durumları olumsuz etkilenebiliyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img