Ana Sayfa Editörün Seçtikleri Pandemide mutfak becerilerimizi geliştirdik

Pandemide mutfak becerilerimizi geliştirdik

0
5311
Pandemide mutfak becerilerimizi geliştirdik
Pandemide mutfak becerilerimizi geliştirdik

Pandemi döneminde Avrupa’da mutfak becerilerini en çok geliştiren ülke Türkiye oldu. Pandemi öncesinde mutfakta ortalama 2 saat harcarken, geçen yıl mutfakta geçirdiğimiz süre 3 saatin üzerine çıktı. 

Hayatta karşılaşılan zorunluluklar, insanları yenilikleri keşfetmeye itiyor. Pandemi döneminde, restoranların kapanması ve kısıtlanması ile Türkiye ve Avrupa’da gerçekleşen mutfak tercihleri bu tezin doğruluğunu kanıtlıyor. Evde yemek pişirmek için zaman ayırmak özellikle evden çalışmaya geçilen yeni normalde oldukça zor. Ancak Mastercard’ın mutfak tercihlerini inceleyen güncel araştırma sonuçlarına göre, Avrupalıların yüzde 58’i bu dönemde mutfak becerilerini geliştirdi. Ortalamalar, hane halklarının haftada neredeyse 20 saatini lezzetli yemekler hazırlamaya harcadığını gösteriyor. Bu da pandemi öncesine göre, evde yemek hazırlama konusunda, yüzde 38 oranında bir artış gerçekleştiğini ortaya koyuyor. 

Geleneksel lezzetler rafa mı kalktı?

Mastercard’ın analizlerine göre, Avrupa’nın yüzde 58’i pandeminin etkisiyle mutfağa girdi ve bu alanda becerilerini geliştirdi. Araştırmaya göre, Türkiye’de ve İsveç’te en çok tercih edilen yemek geleneksel bir lezzet olan köfte oldu. Tüm Avrupa genelinde bireyler geleneksel menülerin doyurucu olduğu kadar ruhlarını da besleyen lezzetler olduğunu düşünüyor. Ancak buna rağmen, yüzde 65’i yeni tarifler denemekten geri kalmıyor ve mutfak becerilerine güveniyor. Yeni tariflerin yüzde 47’si ise televizyon ve sosyal medyadan bulunuyor.

İşte Türkiye ve Avrupa’nın Favori Yemekleri

  • Türkiye – Köfte
  • İsveç – Köfte
  • Fransa – Krep
  • İspanya – Tortilla
  • Belçika – Patates Kızartması
  • Avusturya – Wiener Schnitzel
  • İtalya – Spagetti alla Carbonara
  • Birleşik Krallık ve İrlanda – Kızartma Rosto

Mutfakta En Çok Gelişenler Türkler

Araştırmaya göre, pandemi döneminde Avrupa’da mutfak becerilerini en çok geliştiren ülke Türkiye oldu. Türkler pandemi öncesinde mutfakta ortalama 2 saat harcarken, geçen yıl mutfakta geçirdikleri süre 3 saatin üzerine çıktı. Her 5 Türk’ten biri daha sağlıklı bir yaşam için mutfağa girdiğini belirtiyor. Sağlıklı beslenmeye olan ilgide Türkiye’yi, sırasıyla Polonya, Romanya ve Rusya takip ediyor. 

Türkler Online Markete Yöneldi

Sokağa çıkma kısıtlamaları, her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de online alışverişe ilgiyi artırdı. Online market alışverişlerini daha önce hiç denememiş kişilerin yarısından fazlası alışverişlerini bu alana taşıdığını belirtti. Analizler gösteriyor ki, Türk erkekleri online market alışverişi yaparken kadınlara oranla daha fazla para harcıyor. Kadınlar ise alışverişlerinde alternatif malzemelere daha fazla ilgi gösteriyor. Türkiye’nin 4’te 3’ü kısıtlamalar sona erdikten sonra da online market alışverişine devam edeceğini belirtiyor.

Pandemiyle Canlanan Sofralar

Yemek yapanların yarısı, kendilerini geliştirirken sevdikleriyle daha kaliteli zaman geçirebildiklerini söylüyor. Evde yemek yapmayı tercih edenlerin yarısı, arkadaşları veya ailelerini “akşam yemeği partileri” kavramına tekrar hayat vererek evlerinde ağırlıyor. Her 5 kişiden biri arkadaşlarıyla yemek keyfinden vazgeçmiyor ve sanal akşam yemeği partilerinde buluşuyor. Yüzde 63, pandeminin ardından akşam yemeği partilerinin sosyal takvimlerde kalıcı bir etkinlik olarak devam edeceğini düşünüyor.

Evde Restoran Ambiyansı 

Yemek pişirme ekipmanları, yemek kitapları, tabak takımları ve mum satışlarında patlamalar yaşandı. Pandemi döneminde Türkler en çok pişirme ekipmanları, züccaciye ve çatal bıçak takımları alışverişine ilgi gösterdi. Katılımcıların 5’te biri, yemekli partilerde ambiyans müziğini önemsiyor ve akıllı hoparlörlere yatırım yapıyor. Restoran atmosferi yakalamak adına aydınlatma ayarlı modül satın alanların oranı da yine benzer şekilde %20 oranında. 

[mc4wp_form id=”25750″]

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz