Metro Toptancı Market sordu: “Para derdiniz olmasa buzdolabında hep bulunmasını isteyeceğiniz ürün nedir?” Halk cevap verdi: “Et ve et ürünleri ile tavuk…”

Bu yıl Türkiye’de 28. yılını kutlayan Metro Toptancı Market, bir ilke imza atarak Türkiye’nin yeme içme değerleri ve alışkanlıkları araştırmasını yaptı. Konda Araştırma ve Danışmanlık’ın gerçekleştirdiği saha çalışması ardından elde edilen verilerin ilk bölümü çarpıcı sonuçlardan oluşuyor. 8 Ocak 2018 Pazartesi günü düzenlenen toplantıda, Metro Toptancı Market Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan ve Konda Araştırma ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Aralık 2017’de yapılan araştırmanın detaylarını aktardı.

Kubilay Özerkan – Metro Toptancı Market Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı, Aylin Mutlu – Metro Toptancı Market Türkiye Marka Yönetimi ve İletişim Grup Müdürü, Bekir Ağırdır – Konda Araştırma ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü

“Bu veriler Türk Mutfağı adına çalışmalarımıza ilham verecek”

Metro Toptancı Market Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan; “Bugün burada Türkiye’de ilk defa yapılan araştırma dizisinin ilk bölümünü aktarıyoruz. Türk Mutfağı için yapacağımız araştırmalar genişleyerek devam edecek, akademik dünya ile buluşacak ve umarız ki elde ettiğimiz bu veriler Türk Mutfağı adına çalışmalarımıza ilham verecek.” dedi.

Para derdimiz olmasa…

Türkiye’nin Yeme İçme Değerleri ve Alışkanlıkları Araştırmasının sonuçlarına göre vatandaş, para derdi olmasa, buzdolabında hep et ve et ürünleri ile tavuk bulundurmak istedi. Para derdi olmasa, vatandaşın buzdolabında bulundurmayı istediği ürünlerde ikinci sırayı sebze ve meyveler aldı. Bunu balık, tatlılar ve pastalar takip etti.

Tabii et alacak parası olmayınca vatandaşın evinde en çok pişen yemekler de makarna, çorba ve pilav oldu (‘Evinizde en çok hangi yemek pişiyor?’ sorusuna verilen cevaplar).

Sucuk, pastırma, bal, tereyağı ve peyniri özlüyoruz

Araştırma sonuçlarına göre, Türk halkının en çok sevdiği yemek, yüzde 10,3 oranıyla kırmızı et yemekleri oldu. Kırmızı et yemeklerini, dolma ve sarmalar, kuru fasulye, sebze yemekleri ile pilav, makarna izledi.

Vatandaşın kahvaltısında en çok özlediği ama bulamadığı yiyecek/içeceklerin başında ise sucuk, pastırma, bal, tereyağı ve peynir geldi.

Dışarıda yemeğe kişi başı 30 lira harcıyoruz

Dışarıda yemek yiyenlerin oranının yüzde 65 çıktığı araştırmada, kişi başı dışarıda yenen yemeğe harcanan paranın da 30 lira olduğu ortaya çıktı. Türk halkı dışarıda yemek için en çok lokantaları tercih etti. Lokantaları kebap salonları ve ocakbaşı mekanlar takip etti. Dışarıda en çok tercih edilen yiyecekler; et, döner, kebap, dürüm ve lahmacun oldu.

Araştırmada, dışarıda yeme nedenine göre açlık, yüzde 60 oranla ilk sırada yer aldı. Açlığını bastırmak için dışarıda yiyenlerin tercih ettiği mekanlar arasında ‘ucuz restoranlar’ ve ‘ayaküstü atıştırmalık ucuz yerler’ ilk sırada yer aldı. Sosyalleşme amacıyla dışarıda yemeyi tercih edenlerin oranı ise yüzde 34 çıktı.

Halkın eskisine göre yemeyi azalttığı ürünler arasında şeker ilk sırayı aldı. Şekeri, tuz ve yağ takip etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz