23.3 C
Ankara
Cumartesi, Mayıs 8, 2021

TMO, patates ve kuru soğan alımına başladı

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 10 Nisan itibariyle yemeklik patates, bugün itibariyle de kuru soğan alımlarına başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Toprak Mahsulleri Ofisinin, 10 Nisan itibariyle yemeklik patates, bugün itibariyle de kuru soğan alımlarına başladığını duyurdu. Duyuruda; TMO alımlarında herhangi bir miktar sınırlaması söz konusu olmadığı, ÇKS’ye kayıtlı üreticilerden, tüketilebilir nitelikteki ürünlerin tamamının alınacağı bildirildi.

Alımı yapılan patates ve soğanlar, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmak amacıyla başta büyükşehirler olmak üzere 81 ile sevk edilerek Valilikler aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bedelsiz olarak dağıtılacak.

Duyuruda ayrıca, yeni üretim döneminde çeltik istihsalinde bir azalma olmaması ve üreticilerin finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 2020 yılı mahsulü TMO çeltik alım fiyatlarının yukarı yönlü olarak revize edildiği ve alımlara başlandığı da belirtildi.
 

Üreticilerden alınan çeltiklerin TMO tarafından stoklanacağı ve bilahare piyasa regülasyonu amacıyla kullanılacağı kaydedildi.

Bakanlık verileri ve piyasa tespitlerine göre, halen üreticilerin elinde 2020 yılı mahsulü arz fazlası yaklaşık 300 bin ton patates, 40 bin ton kuru soğan ve ticarete konu edilememiş 75 bin ton civarında çeltik bulunduğu tahmin ediliyor.

Son Haberler

İBB çölyak, PKU ve otizm hastalarını bayramda unutmadı

İBB çölyak, PKU ve otizm hastalarını bayramda unutmadı