“Akla tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirmekte”

TZYMB Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Kiraz, Tarımda Milli Birlik Projesi’ne yönelik açıklamasında; kamuoyunda varlık fonu ile ilgili sık sık olumsuz yorumların yapıldığını, bu fonun içinde bulunan kitlerin bazılarının da aynı zamanda tarıma ortak olacak özel sektörün (holding) içinde olduğunun görüldüğünü, bu durumun akla, tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirdiğini dile getirdi.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Kiraz, Tarımda Milli Birlik Projesi’ne ilişkin Birliğin görüşlerini paylaştı. Tarımın yeni baştan yapılandırılmasını içeren “Tarımda Milli Birlik Projesi” adı altında bir yapılandırma çalışmasının kamuoyunda sıkça duyulmaya başlandığına işaret eden Fehmi Kiraz, kamuoyuna yansıdığı kadarıyla; yeni yapılanmada Tarım Bakanlığının merkez ve taşra yapısının, Milli Birlik Kooperatifi ile özel sektörün ortak olacağı bir yapıya dönüşeceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Kiraz

Kamuoyunda bu çalışmanın ayrıntıları, ne zaman, hangi paydaşlarla çalışarak hazırlandığı gibi bir bilgi bulunmadığını aktaran ve “Herhangi mesleki sivil toplum örgütü, çiftçi örgütünün de bu süreci bilmediği ya da bu çalışmanın içinde olmadığı anlaşılmaktadır.” diyen TZYMB Başkanı Kiraz, değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Ülkemizde yanlış bir kanaat vardır, “Göç yolda düzülür”. Bu proje bu kanata göre hazırlanmış gibi durmaktadır.

Tarımsal üretimde son yıllarda görülen önemli sorunlar varken, tarım kesiminin devletçe ciddi desteklenmesi gerekirken, üreticinin bir sürü sorunun olduğu bir ortamda, kurumun % 50 sinin özel sektörün karlılık esasına göre çalışacağı, zarara hiç bir zaman yanaşmayacağı bilindiğinden, stratejik öneme sahip tarımın bir milli sorunu haline geleceği unutulmamalıdır.

Yine kamuoyunda varlık fonu ile ilgili sık sık olumsuz yorumların yapıldığı ve bu fonun içinde bulunan kitlerin bazılarının da aynı zamanda tarıma ortak olacak özel sektör (holding) ün içinde olduğu görüldüğü için, akla tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirmektedir.

Bu sebeplerle Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği olarak tarımda yeni bir yapılandırma olacaksa bu çalışmanın tüm STK ve paydaşların içinde olduğu ortak bir çalışma ile hazırlanması gerektiğini kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Güngör: “Dünya Bankası projesi”

TMMOB Ziraat Mühendisleri (ZMO) Odası Genel Başkanı Özden Güngör

TMMOB Ziraat Mühendisleri (ZMO) Odası Genel Başkanı Özden Güngör ise konuya ilişkin Ulusal Kanal’a yaptığı açıklamada; “Tarımda Milli Birlik Projesi, şirketleşme ile tarımda kırsalda kalkınmayı göz ardı eden, tabana dayalı üretici yapısını göz önüne almayan, üretim için yatırım desteklerini kapsamayan tam da Dünya Bankası projesidir.” ifadelerini kullandı.

“Tarımı bu uluslararası şirketlerin egemenliğine teslim etmek, Türkiye’nin tarım sorunlarını çözmez.” diyen Güngör şöyle devam etti:

“Bu proje gıda egemenliğini sermayeye teslim eden bir rant projesidir aynı zamanda. Biyoçeşitlilik, endemik türler, tarım toprakları, meralar ve suyun korunması, üretici destekleri, aile çiftçiliği, yerel tarımsal değerler, girdi maliyetleri, kırsal alanın durumu, üreticinin borcu ve bir takım sorunlar, doğası gereği sermayenin umurunda değildir, sermaye kâr ve rant hesapları yapar. Bu proje üreticileri daha da zor duruma düşürür. Bu proje Devletin, ben bu işi beceremiyorum, buyurun özel sektör siz yapın demesidir. Sermayeye peşkeş çekmesidir. Türkiye’nin yapısı böyle bir proje için uygun değildir. Derhal vazgeçilmelidir.”

Zeytinyağlı yiyemem aman

Zeytin, kutsal kitaplarda adı sıkça geçen, hakkında kullanılan ifadeler sebebiyle insanlar tarafından neredeyse "kutsal" kabul edilen bir meyve. Modern tıbbın tavsiyeleri bakımından da durum pek farklı değil.

NBŞ, Allah’ın cezası Trump, dolar, iş dünyası vs.

Dünyada safların yeniden belirlenme süreci, özellikle Türkiye açısından uzun zamandır devam ediyor. Elbette verilecek kararın getireceği riskler olacaktı, şimdi onlarla yüzleşiyoruz. Kötü olan şu ki bugünlere kendimizi ekonomik olarak hazırlamadık ama garip bir şekilde hazır olduğumuza da inandık. Bugün, fazlaca hırpalanmamızın sebebi budur.

Gıda Komitesi ne iş yapar?

Tam adı "Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi". 09 Aralık 2014 tarih ve 29200 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Genelge ile kuruldu. Komitenin asıl kurulma amacı, "gıda fiyatlarının kontrol edilemeyen yükselişine acilen çare bulmak".

Gıda atıklarını azaltmak: Davranış değişikliği olmadan asla!

Tüketicilere gıda atıklarını azaltma konusunda büyük görev düşüyor. Toplu tüketim yerleri ve ev mutfaklarında yemek hazırlarken ziyan olan, tabaklarda kalan, buzdolabında veya açıkta uygun olmayan süreler bırakılarak bozulan yemeklerin hepsi atık yani ziyan oluyor.

Tarımda yükselen değer: Organik Tarım

Ülkemizde organik tarımın, ihracata dönük seçilmiş ürünlerle kârlı ve sürdürülebilir şekilde büyüyebileceği kanaatindeyim. Hele bu organik ürünler, gıda ve sağlık sektörü vasıtasıyla yüksek katma değerle buluşturulabilirse, organik tarım hızlı bir gelişme sürecine girebilir. Diğer taraftan; doğa kirlenmesin, güvenilir gıdalarla beslenelim (hayvanlarımız da güvenilir gıdalarla beslensin) ve sağlıklı bir yaşam sürelim istiyorsak organik üretimi desteklemeye zaten devam etmek zorundayız.

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

Sefer tasına geri dönüş

Salgın sosyal, ekonomik yaşamın yanında gıda tüketimi ve gıda satın alma tercihlerini de değiştirdi. Sağlıklı gıda tüketme arzusu eski dönem alışkanlıklarını günümüze taşıdı. Evde pişirilen ve hijyen açısından güvenli yiyeceklerin iş yerine ya da okula taşınması, nostaljik sefer tasını yeniden günlük hayatımıza getirdi. Sefer tasında olmazsa olmazlar arasında C vitamini ve bakliyat geliyor

Biyoçeşitlilik ve pandemiler arasında güçlü bir bağlantı var

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), 5 Haziran Dünya Çevre Günü açıklamasında biyoçeşitlilik ve pandemiler arasındaki güçlü bağlantıya dikkat çekti. Açıklamada, “COVID-19 sorunu da bunun bir parçası olarak düşünülmelidir.” ifadelerine yer verildi.

Geri dönüşüme katkı evlerden başlıyor

Kaynağında doğru ayrıştırma ile elde edilen geri dönüşüm malzemeleri yeniden üretimde kullanılıyor. Bu nedenle tüketicilerin atıkları türlerine göre ayırmaları büyük önem taşıyor.
4,816BeğenenlerBeğen
570TakipçilerTakip Et
683TakipçilerTakip Et
İstanbul
parçalı bulutlu
9.2 ° C
10.6 °
8 °
81 %
4.1kmh
75 %
Cts
10 °
Paz
10 °
Pts
15 °
Sal
15 °
Çar
9 °