“Akla tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirmekte”

TZYMB Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Kiraz, Tarımda Milli Birlik Projesi’ne yönelik açıklamasında; kamuoyunda varlık fonu ile ilgili sık sık olumsuz yorumların yapıldığını, bu fonun içinde bulunan kitlerin bazılarının da aynı zamanda tarıma ortak olacak özel sektörün (holding) içinde olduğunun görüldüğünü, bu durumun akla, tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirdiğini dile getirdi.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Kiraz, Tarımda Milli Birlik Projesi’ne ilişkin Birliğin görüşlerini paylaştı. Tarımın yeni baştan yapılandırılmasını içeren “Tarımda Milli Birlik Projesi” adı altında bir yapılandırma çalışmasının kamuoyunda sıkça duyulmaya başlandığına işaret eden Fehmi Kiraz, kamuoyuna yansıdığı kadarıyla; yeni yapılanmada Tarım Bakanlığının merkez ve taşra yapısının, Milli Birlik Kooperatifi ile özel sektörün ortak olacağı bir yapıya dönüşeceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Kiraz

Kamuoyunda bu çalışmanın ayrıntıları, ne zaman, hangi paydaşlarla çalışarak hazırlandığı gibi bir bilgi bulunmadığını aktaran ve “Herhangi mesleki sivil toplum örgütü, çiftçi örgütünün de bu süreci bilmediği ya da bu çalışmanın içinde olmadığı anlaşılmaktadır.” diyen TZYMB Başkanı Kiraz, değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Ülkemizde yanlış bir kanaat vardır, “Göç yolda düzülür”. Bu proje bu kanata göre hazırlanmış gibi durmaktadır.

Tarımsal üretimde son yıllarda görülen önemli sorunlar varken, tarım kesiminin devletçe ciddi desteklenmesi gerekirken, üreticinin bir sürü sorunun olduğu bir ortamda, kurumun % 50 sinin özel sektörün karlılık esasına göre çalışacağı, zarara hiç bir zaman yanaşmayacağı bilindiğinden, stratejik öneme sahip tarımın bir milli sorunu haline geleceği unutulmamalıdır.

Yine kamuoyunda varlık fonu ile ilgili sık sık olumsuz yorumların yapıldığı ve bu fonun içinde bulunan kitlerin bazılarının da aynı zamanda tarıma ortak olacak özel sektör (holding) ün içinde olduğu görüldüğü için, akla tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirmektedir.

Bu sebeplerle Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği olarak tarımda yeni bir yapılandırma olacaksa bu çalışmanın tüm STK ve paydaşların içinde olduğu ortak bir çalışma ile hazırlanması gerektiğini kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Güngör: “Dünya Bankası projesi”

TMMOB Ziraat Mühendisleri (ZMO) Odası Genel Başkanı Özden Güngör

TMMOB Ziraat Mühendisleri (ZMO) Odası Genel Başkanı Özden Güngör ise konuya ilişkin Ulusal Kanal’a yaptığı açıklamada; “Tarımda Milli Birlik Projesi, şirketleşme ile tarımda kırsalda kalkınmayı göz ardı eden, tabana dayalı üretici yapısını göz önüne almayan, üretim için yatırım desteklerini kapsamayan tam da Dünya Bankası projesidir.” ifadelerini kullandı.

“Tarımı bu uluslararası şirketlerin egemenliğine teslim etmek, Türkiye’nin tarım sorunlarını çözmez.” diyen Güngör şöyle devam etti:

“Bu proje gıda egemenliğini sermayeye teslim eden bir rant projesidir aynı zamanda. Biyoçeşitlilik, endemik türler, tarım toprakları, meralar ve suyun korunması, üretici destekleri, aile çiftçiliği, yerel tarımsal değerler, girdi maliyetleri, kırsal alanın durumu, üreticinin borcu ve bir takım sorunlar, doğası gereği sermayenin umurunda değildir, sermaye kâr ve rant hesapları yapar. Bu proje üreticileri daha da zor duruma düşürür. Bu proje Devletin, ben bu işi beceremiyorum, buyurun özel sektör siz yapın demesidir. Sermayeye peşkeş çekmesidir. Türkiye’nin yapısı böyle bir proje için uygun değildir. Derhal vazgeçilmelidir.”

Aşkın kitabı: Kutlu ağaç-Ceviz ağacı

"Vatanımızı kuraktan korumanın çaresi; ağacı, ormanı korumak, çoğaltmaktır. Kelebekler ışığa üşüştükleri gibi, içi su dolu bulutlar da ormana koşuşurlar. Bulutlar yorgunluklarını ormanlarda alırlar. Emdikleri, sordukları sularla ormanları sularlar. Suların temizi ağaç kökleri süzgeci ile süzülen sudur. Bilmem siz ne dersiniz? Bana kalırsa her vatandaşa diktiği, aşıladığı ağaca göre bir paye verilmelidir.

Sütmatik

Tüketicinin çiğ süt talebinin sağlıklı bir şekilde karşılanmasına yönelik olarak doğru bir adım atıldı. Yanlış uygulamalarla bu doğru adımı başarısızlığa mahkum etmeyelim.

Evet – Hayır

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, milletimize ve bütün insanlığa huzur ve mutluluklar getirmesini diliyorum.

Yumurta kolesterolü yükseltir mi?

Mucizevi olarak nitelendirilen tek besin olan, anne sütüne en yakın besin yumurtadır. Yumurtayı bu kadar sağlıklı bir besin yapan ise; içerdiği proteinin vücutta kullanılabilirliğinin yüksek olması (%100’e varan oranda) ve böylelikle doku onarımı; ayrıca beyin ve sinir sistemi gelişimine de katkıda bulunmasıdır.

Vermont’ un GDO etiketleme yasası ABD için standart hale gelebilir

1777 yılında ABD’nin köleliği yasaklayan ilk eyaleti Vermont olmuştu. Şimdi ise bambaşka bir konuda, GDO’ların etiketlerde zorunlu olarak belirtilmesiyle ilgili kabul edilen başka bir yasa ile Vermont yine ABD’de öncü eyalet olma yolunda ilerliyor.

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

Tüketici güveninde keskin düşüş

Nisan ayında 63,5 olan tüketici güven endeksi Mayıs ayında 55,3’e gerileyerek bu yılın en düşük seviyesine indi. Tüketici güveni bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21, Nisan ayına göre ise yüzde 13 azaldı.

Obeziteye neden olan 10 risk faktörü

Obezite bir estetik veya duruş problemi değil, hastalıktır. Yapılan araştırmalar 2030 yılında obezitenin yılda 500 bin kanser vakasına neden olacağını göstermektedir. Kanserlerin %7’sininin oluşumunda obezitenin doğrudan etkisi görülmektedir. Ayrıca pek çok kronik hastalığın en önemli nedenlerinden biridir. Eğer bir kişi yaklaşık olarak 1 kilo verirse, dünyadaki yıllık 100 bin kanser vakası engellenebilir.

100. yıl

Büyük Türk Milleti'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Saygı, sevgi ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Diğer millî bayramlarımız olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birlikte bu bayram da milletimize, anasının ak sütü gibi helaldir. Bayramlar, bayram gibi kutlanmalıdır: güvenle, gururla, onurla, coşkuyla; şanına yakışır biçimde ama mutlaka "birlikte".
4,798BeğenenlerBeğen
395TakipçilerTakip Et
499TakipçilerTakip Et
İstanbul
açık
27.2 ° C
30 °
23.9 °
53 %
3.1kmh
0 %
Sal
28 °
Çar
23 °
Per
22 °
Cum
23 °
Cts
21 °