6.8 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021

21 bin üreticinin 931 milyon TL kredisi yapılandırılacak

Okumalısınız!

Metin Ertunçhttp://www.yasamicingida.com
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden ve çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılmasını öngören Kanun Teklifi hakkında konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, yapılacak düzenleme sonunda yaklaşık 21 bin üreticinin 931 milyon TL tutarındaki kredi bakiyesinin yapılandırmasının mümkün olabileceğini belirtti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunun bugünkü oturumunda; (2/3519) esas numaralı, Denizli Milletvekili Nilgün Ök ve 39 milletvekilinin Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşüldü.

Teklifin ilk imza sahibi olan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Kanun Teklifi hakkında üyelere yaptığı sunumda, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırmasıyla ilgili bilgi verdi. Kanun Teklifinin 16. Maddesi (eklenen Geçici Madde – 3) ile çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları 31/12/2020 tarihi itibarıyla vadesi geçmiş olan borçlarının yapılandırıldığını kaydeden Ök; şu ayrıntıları paylaştı:

“Yapılandırılacak tutar hesaplandıktan sonra çiftçimize 2 tane alternatif sunuyoruz. Temerrüt faizi kullanılarak takip edilen kredilerin biriken faizleri siliniyor; güncel faiz oranı, o da yüzde 18, yüzde 6’sını da devlet karşılıyor, yüzde 12’ye tekabül ediyor. Yüzde 12’yle bugüne getiriyoruz, bunu isterse peşin ödüyor ya da yüzde 30’u peşin üç yıl eşit taksitle ödeme imkânını sağlıyoruz. İlk peşinat Ekim 2021 tarihinde yapılabilecek. Taksitlendirmede ödeyecekleri yüzde 18’lik faizin yüzde 6’sı hazine tarafından karşılanmakta. Bu düzenleme sonunda yaklaşık 21 bin üreticinin 931 milyon TL tutarındaki kredi bakiyesini yapılandırması mümkün olabilecek.”

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Madde 16:

Son Haberler

Kestane kanseriyle mücadelede başarı

Kestane kanseriyle mücadelede başarı