Almanya hazır gıdalarda şeker, tuz ve yağ oranını azaltmaya hazırlanıyor

0
2856

Almanya’da gıda üreticileri ile Tarım Bakanlığı, hazır gıdalardaki şeker, tuz ve yağ oranlarını azaltma konusunda uzlaşmaya vardı. Belirlenen hedeflere 2025 yılına kadar ulaşılması planlanıyor.

Almanya, piyasadaki hazır gıda maddelerini daha sağlıklı hale getirmek için kolları sıvadı. Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Tarım Bakanı Julia Klöckner, gıda maddelerindeki şeker, tuz ve yağ oranlarının azaltılması için somut hedefler belirleme noktasında çeşitli sektörlerden gıda üreticileriyle uzlaştı. Belirlenen hedeflere 2025 yılına kadar ulaşılması planlanıyor.


Almanya Tarım Bakanı
Julia Klöckner

Çarşamba günü Bild gazetesine açıklamalarda bulunan Klöckner, “Gıda sektörü böylesine bir yükümlülüğü ilk kez üstleniyor. Sektör, piyasaya sürdükleri hazır yemeklerdeki şeker, yağ ve tuz oranlarının denetime tabi tutulmasını kabul etti” şeklinde konuştu. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Klöckner, “Daha önce böyle bir şey olmamıştı” dedi.

Klöckner, sektör ile hükümet arasında yazılı bir uzlaşı olduğunu belirtti. Klöckner, “Bu metin, alanında tek olmasa da, önemli bir yapı taşı olma niteliğinde. Tabii nihayetinde yükümlülüklerden herkes kendisi sorumlu” diye konuştu.

Habere göre gıda sektörü, alkolsüz içeceklerde bulunan toplam şeker miktarını yüzde 15, mısır gevreklerindeki şeker oranını en az yüzde 20, çocuklar için piyasaya sunulan yoğurtlardaki şeker miktarını yaklaşık yüzde 10 azaltmayı taahhüt etti.

Varılan uzlaşıya göre dondurulmuş pizzalarda 100 gram başına 1,25 gramdan fazla tuz bulunamayacak.

Fırıncılarla ise ortalama üzeri tuz içeren ekmek çeşitlerindeki tuz oranının düşürülmesi noktasında anlaşıldı.

Tarım Bakanı Julia Klöckner, varılan anlaşma kapsamında, kararlaştırılan yükümlülüklere uyulup uyulmadığına ilişkin ilk testin gelecek sonbaharda yapılacağını belirtti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın