19 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

yetersiz beslenme

BM: Orta Afrika’daki çocuklarda yetersiz beslenme oranı artıyor

BM: Orta Afrika'daki çocuklarda yetersiz beslenme oranı artıyor

Dengeli yaşlanma için önemli ipuçları

Zamanı ve yaşlanmayı durduramıyoruz fakat geçen zamanı ve yaşlanma sürecini kaliteli geçirme imkânını kendimize sunma şansına sahibiz.

Her 22 saniyede 1 kişi veremden hayatını kaybediyor!

Dünyada her yıl 10 milyon yeni veremli hasta ortaya çıkıyor. Yetersiz beslenme, sigara kullanımı, diyabet, HIV enfeksiyonu, verem için risk faktörleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

“Neden kilo veremiyorum?”

Pandemi süreciyle birlikte evde geçirilen zamanın artıp hareketliliğin kısıtlanması, buna karşın sürekli bir şeyler yeme içme isteğinin ağır basması pek çoğumuz için kilo artışını beraberinde getirdi. Hal böyle olunca, fazla kilolardan kurtulmak, ideal kilosuna dönmek isteyenler ‘nasıl kilo verebilirim?’ arayışına girdi.

BM: 2030 yılına kadar açlığa son hedefine ulaşabilmek zor!

Birleşmiş Milletler’in (BM) beş önemli kurumunun başkanı, Dünyanın açlığa, gıda güvensizliğine ve kötü beslenmeye son vermeyi taahhüt etmesinden tam beş yıl sonra, 2030 yılına kadar bu hedefe ulaşmak için hâlâ hedefin çok uzağında olunduğu konusunda uyarıda bulundu.

135 milyondan fazla insan açlığın en kötü haliyle karşı karşıya

FAO’nun “2020 Küresel Gıda Krizi Raporu”, COVID-19’un etkisiyle savunmasız ülkeler için yeni gıda krizi risklerini ortaya koyuyor.

Doğru beslenme ve takviyeler doğurganlığı etkileyebilir

Günümüzün modern kadınları, iş yaşamındaki kariyerleri nedeniyle çocuk sahibi olmayı erteleyebiliyor. Geçen zaman ve ilerleyen yaş ile birlikte günümüz kadınlarının yumurta sayısı ve kalitesi azalabiliyor ve hamile kalmakta zorluk çekebiliyorlar. Bunun yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmeden ödün verilebiliyor ve buna bağlı olarak vitamin ve minerallerin yetersiz alımı söz konusu olabiliyor.

Öğrencilere öğle yemeği ve içme suyu verilmesi çağrısı

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, tam gün eğitim veren okullarda öğrencilere öğle yemeği ve içme suyu verilmesi çağrısında bulundu.

EİT ülkelerinde nüfusun yüzde 13’ü hala yetersiz besleniyor

6. Ekonomik İş Birliği Teşkilatı (EİT) Tarım Bakanları Toplantısında konuşan FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, FAO’nun teknik desteğiyle, EİT Bölgesi’ne ait ilk ‘Gıda Güvenliği Özeti’ni çıkardıklarını, tahminlere göre, bölge nüfusunun yüzde 13’ünün (59 milyon kişi) hala yetersiz beslendiğini, buna nazaran bölgede yükselen fazla kiloluluk ve obezitenin, üye ülkelerde endişe yaratmaya devam ettiğini bildirdi.

Dünya üzerinde her 9 kişiden 1’i ‘gizli aç’

Dünya genelinde 2 milyardan fazla kişiyi etkileyen gizli açlık, çocuk ölümlerinin yaklaşık yarısının da nedeni arasında yer alıyor. Çocuklarda yetersiz beslenmenin düzeltilmesiyle, her 100 çocuk ölümünden 45’inin önlenebileceği bildirilirken, diğer yandan her yıl, anne karnında iyot eksikliği nedeniyle, ortalama 20 milyon bebek zihinsel gelişim geriliği riskiyle doğuyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img