21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

tokluk

Ramazan sofralarında bulgur ve bakliyata yer açın

Ramazan sofralarında bulgur ve bakliyata yer açın

Bir bardak süt 5 saat tokluk hissi veriyor

Ramazan ayında süt tüketiminin önemini vurgulayan Prof. Dr. Neriman İnanç, “Bir bardak süt 5 saat tokluk hissi verir. Sahurda süt tüketimi çok önemli” uyarısı yapıyor.

6 saatten az uyumak obezite riskini artırıyor

Her ne kadar ilk olarak akla gelen sebeplerden biri olmasa da, düzenli uyuyamamak da obeziteye yol açabiliyor. Günde 6 saatten daha az uyuyan kişilerde obezite riski yüzde 45 oranında artarken, bu bireylerde fazla yemek yeme ve sürekli atıştırma isteği ortaya çıkıyor.

Bu besinlerle tok kalarak zayıflayabilirsiniz!

Bir oturuşta 12 tane elma ya da 2 su bardağı yulaf ezmesi yediğinizde şüphesiz mideniz fazlasıyla dolar ve uzun süre bir şey yiyemeyecek hale gelirsiniz. Oysa bazı besinler var ki tam da böyle bir etki yaratıyor ve bu besinlerle uzun süre tok kalarak kilo vermek de mümkün oluyor.

Ramazan sofralarının baş tacı hurmanın faydaları

Sabri Ülker Vakfı, özellikle Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi hurmanın besin bileşimine ve sağlık etkilerine dikkat çekti.

Ramazan’da tok kalmak için süt tüketin

Sıcak yaz günlerine denk gelen ve yaklaşık 16 saat süren oruç döneminin sağlıklı geçmesi için sahurda süt için. Bir bardak sütün 5 saat tokluk hissi verdiğini belirten uzmanlar, sahurda süt tüketimini tavsiye ediyor.

Beş saatlik tokluk için sahurda bir bardak süt için

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, bir bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı 5 saat tok tuttuğunun bilimsel olarak kanıtlandığını belirterek, sahurda süt içilmesini önerdi.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img