21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

sibel mumcu

Bağışıklığı güçlendirecek 6 öneri

Covid-19 enfeksiyonundan korunma da bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemli. Yapılan çalışmalar, aynı miktarda virüs ile karşılaşan iki bireyden bağışıklık sistemi zayıf olanın olmayana göre hastalığa daha kolay yakalandığı ve daha uzun sürede iyileştiğini gösteriyor.

Yeni nesil gıdalar ve faydaları

Kinoa, Chia Tohumu, Karabuğday ve Avokado… Hayatımıza giren bu yeni nesil gıdaların, çoğunlukla belirtildiği gibi sihirli faydaları var mı? Bu gıdaları beslenmemize nasıl adapte etmeliyiz? İşte yeni nesil gıdalar ve faydaları…

Ofiste atıştırmalık ve ikramlara dikkat

Diyetisyen Sibel Mumcu, çalışanlarda görülen en önemli sorunun, işe yetişme telaşı yüzünden kahvaltıyı atlamaları, çok geç yapmaları ya da sağlıksız seçimlerle kahvaltıyı geçiştirmeleri olduğunu belirtiyor.

Diyabetin tedavisinde sağlıklı beslenmenin rolü çok önemli

Diyetisyen Sibel Mumcu, “Karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral açısından dengeli, yüksek posalı besinler tercih edilerek düzenlenen diyet içeriği 4-6 arası (genellikle 3 ana, 2-3 ara) öğünde tüketilmeli. Diyette glisemik indeksi düşük olan besinler seçilmeli, şeker ve şeker ilave edilen yiyecek ve içecekler, tüm hamur işleri, hazır gıdalar ve her türlü tatlı beslenmeden çıkarılmalı.”

Tuz tüketimini azaltmak için öneriler

Beslenme alışkanlıklarında yapılacak düzenlemeler tuz tüketimini azaltmada önemli rol oynuyor. Tuz tüketiminin kontrol edilebilmesinin en önemli yollarından biri de gıda etiketlerini anlayarak okumak ve tuz bileşikleri içeren besinleri dikkatli seçmek.

Bitki çayları doğru tüketildiğinde faydalı

Diyetisyen Sibel Mumcu, “Bitkilerin doğal yapısında, yararlı olduğu kadar zararlı bileşikler de var ve doğru hazırlanarak uygun dozlarda tüketildiklerinde faydalı olurlar. Özellikle kronik bir rahatsızlık nedeniyle düzenli ilaç kullananlar bitki çaylarına başvurmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı.”

Kışı sağlıklı geçirmek için 6 öneri

Yaşam ve beslenme alışkanlıklarında dikkat edildiğinde birkaç ipucuyla kışı keyifli geçirmek ve sağlığı korumak mümkün.

Sağlıklı böbrekler için dört altın öneri

Bir insanın böbrekleri, yaşamı boyunca yaklaşık dört milyon litre kan süzüyor, atıkları uzaklaştırıyor ve vücudun tuz dengesini sağlıyor. Diyetisyen Sibel Mumcu, “Sağlıklı böbrekler için daha az tuz tüketilmesi ve günde 8-10 bardak su içilmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’de tuzun zararları hafife alınıyor

Aşırı tuz tüketimi, yüksek tansiyon başta olmak üzere kalp ve böbrek ve şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıkları beraberinde getiriyor.

Kaliteli uyku için dengeli beslenme ve egzersiz

Ortalama 75 yıl yaşayan bir insan ömrünün yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyor. Kaliteli uyku için dengeli beslenme ve egzersiz ‘olmazsa olmaz’ anlamına geliyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img