21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

osteoporoz

İleri yaşlarda doğru peynir tüketimi çok önemli

Kemiklerin güçlenmesini sağlayan, diğer süt ürünlerine göre besleyici içeriği daha fazla olan peynir, ileri yaşlarda büyük önem taşıyor.

Pandemi kemiklerimizi güçsüzleştiriyor

Pandemi döneminde evde kalınan sürede yaşanan hareketsizliğin canlı yapıda olan kemikleri güçsüzleştirdiğine dikkat çeken Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Mustafa, “Bu nedenle risk daha çok arttı. Kemik erimesi önlenebilir bir hastalık o yüzden beslenme şeklimize ve günlük egzersiz rutinimize dikkat etmemiz gerekiyor. Yoksa ayakta durma veya yürüme gibi rutin aktiviteleri yaparken bile kemik kırılması ile karşı karşıya kalabiliriz” diyor.

Omurga sağlığı için bol bol yüzün

Vücudun dengesi ve sağlıklı bir beden için omurga sağlığını korumak gerekiyor. Bazı egzersiz ve yüzme gibi sporlar, rutin olarak yapıldığında omurga sağlığına iyi geliyor.

Kemiklerin düşmanı 7 hatalı alışkanlık!

Osteoporozdan korunmak yaşamsal öneme sahip. İlerleyen yaş, kadın olmak ve genetik faktörler bu hastalığın değiştirilemeyen risklerinden. Yaşam ve beslenme alışkanlıklarında yapılan hatalar gibi değiştirilebilen risk faktörlerine karşı önlem alındığında ise osteoporoz büyük oranda önlenebiliyor. Peki, hangi etkenler kemik sağlığını olumsuz etkiliyor?

Doğru beslenin, osteoporozu önleyin!

Kemik kalitesi ve yoğunluğunun azalması ile kemiklerin kırılgan hale gelmesine neden olan osteoporozu (kemik erimesi) doğru beslenme ile durdurmak ya da önlemek mümkün!

Süt içmeniz için 10 önemli neden

Süt, içinde yüksek kaliteli protein ve birçok besleyici öğe içeren ve kolay ulaşılabilir bir besin kaynağımız. Çocukların zekâ ve fiziksel gelişimine pek çok katkısı olan süt, yetişkinlerde de günlük hayat kalitesinin artırılması ve sürdürülmesi için büyük önem taşıyor.

Zararlı alışkanlıklar osteoporozu tetikliyor

Uzm. Dr. Yaşar Oral Sezen, genetik aktarımın yanı sıra kişilerin hayat tercihlerinin de osteoporozun ortaya çıkmasını tetiklediğini söyledi. Sezen, hareketsiz bir yaşam, sigara, alkol ve aşırı çay-kahve alışkanlıklarının yanı sıra anoreksiya nervosa ve bulimia gibi yeme bozukluklarının da osteoporoza neden olabileceğine dikkat çekti.

Kemik kaybını önlemek için 7 etkili yol!

Osteoporoz en çok kadınları tehdit ediyor. Öyle ki ülkemizde osteoporoz her 8 erkekten birinde gelişirken, kadınlarda ise her 4 kadından birini tehdit ediyor. Uzmanlar, bütünüyle önlenemese de, bazı konulara dikkat ederek osteoporoz riskini en aza indirmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Yumurta kabuğundan kalsiyum

Evde kendinizin hazırlayabileceği yumurta kabuğu tozundaki kalsiyumun biyo-yararlılığının (yani dolaşım sistemimize geçip fayda sağlayan kısmının) gıda saflığında ve arındırılmış ticari kalsiyum karbonatla eş değer veya daha iyi olduğunu biliyor muydunuz?

Güçlü kemiklere sahip olmanın 10 altın yolu

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Derya Fidan, güçlü kemiklere sahip olmanın on altın yolunu açıkladı.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img