22.3 C
Ankara
Pazartesi, Ağustos 1, 2022

nohut

Nisan’da nohut ihracatı yüzde 71 arttı

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, Nisan'da, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 126,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Nohut üretimi artıyor

Türkiye’nin en fazla nohut üretiminin gerçekleştirildiği Ankara, Yozgat ve Kırşehir ile birlikte diğer ilerde de son yıllarda üretim alanları genişledi, verimi de arttı.

Tarsus’un atalık tohumları İzmir topraklarında yeşerecek

Tarsus'un atalık tohumları İzmir topraklarında yeşerecek

Buğday ve arpa ekilen alanların yüzde 1 oranında artması bekleniyor

Ülke genelinde geçen yıla göre buğday ve arpa ekilen alanların %1 civarında, makarnalık buğday ekilişinin ise %5 civarında artacağı tahmin ediliyor.

TMO: Bakliyat üretimimiz arttı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’dan, 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, Bakanlığın vermiş olduğu destekler sayesinde bakliyat üretiminin arttığı, nohut ve yeşil mercimek üretimimizin rekor seviyelere çıktığı bildirildi.

TMO’dan ithal nohut açıklaması…

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Sayıştay raporundaki verileri referans alarak söylediği “TMO, stoklarında nohut varken yurtdışından nohut ithal etti…” sözlerine TMO’dan yanıt geldi.

Belediyeye ait tarım arazilerinde üretim başladı

Odunpazarı Belediyesi, belediyeye ait 910 dekarlık tarım arazilerinde üretim yapmaya başladı. Üretilen nohutların belediyeye bağlı Aşevi ve Halk Market’te ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak verileceği bildirildi.

Hakan Bahçeci: “Türkiye kaybettiği pazarları tekrar kazanacaktır”

Bakliyat, süt tozu ve kırmızı et alanında Türkiye’nin üretim üssü olabileceğini ifade eden Hakan Agro DMCC Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bahçeci, “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bakliyat alanında çiftçiye yönelik teşviklerini çok beğeniyorum. Beş yıl devam etmesi durumunda Türkiye kaybettiği pazarları tekrar kazanacaktır.” dedi.

Pakdemirli: “Nohut ve yeşil mercimek üretimimiz rekor seviyelere çıktı”

Bakan Pakdemirli, Dünya Bakliyat Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, 2019 yılında 630 bin ton nohut, 44 bin ton yeşil mercimek üretildiğini açıkladı.

Sağlığınız için haftada en az iki kez kurubaklagil tüketin

Yeterli ve dengeli beslenmenin olmazsa olmazı kurubaklagillerin haftada en az iki kez tüketilmesi gerekiyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img