19.7 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 26, 2021

KPMG Türkiye

Şirket birleşme ve satın almaları durma noktasına geldi

Covid-19 salgınının havacılık, turizm gibi farklı sektörlerdeki olumsuz etkileri sürerken, yılın ilk üç ayında salgının gölgesinde gerçekleşen şirket evliliklerindeki düşüş dikkat çekiyor. Ancak uzmanlar, salgın sonrası şirket evliliklerinin önemli bir kısmının, salgın sürecinde önemini yeniden fark ettiğimiz sağlık, gıda, tarım, gıda perakendesi ve telekomünikasyon gibi sektörlere yoğunlaşacağı tahmininde bulunuyor.

Covid-19’un ekonomiye etkisi en az bir yıl sürecek

KPMG Türkiye, Covid-19’un iş dünyasını nasıl etkilediğini araştırdı. Ankete katılan iş dünyası temsilcileri küresel salgının ekonomiye olumsuz etkisinin ortadan kalkması için en az bir yıla ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Perakende için Covid-19 rehberi

Neredeyse dünyanın her yerinde insanların karantinaya girmesi ve tüketim alışkanlıklarının online mecralara kayması, perakendecileri zor bir sınavdan geçiriyor.

Yedi soruda kısa çalışma ödeneği

Koronavirüs nedeniyle alınan önlemler kapsamında, üretimi duran veya azalan işletmeler için çalışanlara yüzde 60’a kadar ücret desteği verilmesini sağlayan kısa çalışma ödeneği başvuruları başladı.

Koronavirüsü, en az beş milyon şirket ve kurumsal yapıyı etkileyecek

KPMG Türkiye, ‘Sektörel Bakış 2020 – İlaç Raporu’nu yayımladı. Küresel ilaç sektörünün değerlendirildiği raporda korona virüs ile ilgili gelişmelere de yer verildi. Rapora göre, Fortune 1000’de yer alan 938 dev şirketin de içinde bulunduğu en az beş milyon kurumsal yapı, virüsün sebep olacağı ekonomik bunalımdan etkilenecek

KPMG: Büyüme görünümü kırılgan

2019 yılına zayıf beklentilerle başlayan Türkiye ekonomisinde büyüme görünümü kırılganlığını koruyor.

Önümüzdeki dönemde perakende sektörünü etkileyecek 5 trend

KPMG Türkiye'nin hazırladığı Sektörel Bakış serisinin Perakende raporuna göre, son yıllarda sektörde rekabeti etkileyen 5 ana trend bulunuyor. Bu trendlerin başında ise Çinli tüketici ve perakendeciler geliyor. Rapor, Çin’in tüketim potansiyeliyle perakende sektöründe büyük değişime yol açtığı öngörüsüne yer veriyor.

Birikmiş teşvik için Mayıs’a dikkat!

Geçen hafta yürürlüğe giren Torba Kanun, işverenlerin geçmişe yönelik yararlanamadığı tüm sigorta primlerinin teşvik tasfiyesini düzenliyor. Geride kalan yedi yıla ait teşvik tutarlarını alabilmek için Mayıs ayında başvuru yapmak gerekiyor.

E-ticaretin yeni kanalı: Sosyal ticaret

Perakendede ‘sosyal ticaret çağı’ başlıyor. ‘E-ticarette sosyal ağların kullanılması’ olarak tanımlanan sosyal ticaret dijital çağın yükselen alışveriş modeli. 2 milyar kullanıcılı Facebook, 1,5 milyar kullanıcıya sahip YouTube, 800 milyonluk Instagram gibi sosyal platformlar, mağazaların vitrini olmaya başladı. 2011’de 5 milyar dolar hacme sahip sosyal ticaretin payı 2016’da 50 milyar dolara yükseldi. Önümüzdeki üç yılda üçe katlanarak 160 milyarı aşacağı öngörülüyor.

Bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 3 trilyon TL

KPMG Türkiye, Bankacılık Sektörel Bakış 2018 raporunu açıkladı. Bankacılıkta 2017 yılının değerlendirildiği rapora göre, Türkiye’de faaliyet gösteren 51 bankanın üçüncü çeyrek itibariyle aktif büyüklüğü 3 trilyon 54 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk dokuz ayında sektörün net dönem karı 37 milyar 180 milyon TL’ye yükselirken, kredilerin toplam tutarı da 1 trilyon 994 milyar TL’ye ulaştı.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img