21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

kalsiyum

Anne sütünü artıran 7 temel alışkanlık

“Sütünüzün artması için dengeli, çeşitli ve yeterli beslenmeniz gerekir. Ancak ruh halinizin de önemini unutmamalısınız. Mutlu olduğunuz sürece bebeğinizi daha iyi besleyebilirsiniz.”

Diyabete karşı süt tüketin

Sütün sağlıklı beslenmedeki önemini her fırsatta vurgulayan uzmanlar, süt içmenin diyabet riskini azalttığını belirtiyor.

Doğru proteinin sırrı her gün iki bardak süt!

Vücudumuz güçlü ve sağlıklı kalabilmek için sudan sonra en çok protein alımına ihtiyaç duymaktadır. Her gün süt içmenin önemine dikkat çeken uzmanlar; sütün en iyi protein kaynaklarından biri olduğunun altını çizerek, çocukların büyümesinin yanı sıra; hipertansiyondan obeziteye kadar birçok hastalıkla mücadele için önemli olduğunu belirtiyor.

Dondurmayı ısırarak değil ağızda eriterek tüketin

Dondurmayı ısırarak büyük parçalar halinde yutmak yerine, ağızda eriterek yemek önemli. Aksi takdirde mide bağırsak sorunlarına zemin hazırlayabiliyor.

Güçlü kemikler için olmazsa olmaz beşli

Her ne kadar sert ve dinamik bir doku olarak görünse de kemiklerimiz de yıpranıp zayıflayabiliyor. Özellikle yaş ilerledikçe hızlanan kemik erimesi beklenmedik bir anda, en küçük bir kazada kemik kırıklarına yol açabiliyor. Oysa kemik erimesine karşı gençken alacağımız basit önlemlerle, ileri yaşlarda da sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmamız mümkün.

Böbrek sağlığı hakkında doğru sanılan 8 yanlış

Dünyada 10, ülkemizde ise her 7 kişiden biri böbrek sağlığı problemleri yaşıyor. Buna karşın, böbrek hastalıkları hakkında maalesef hala yeterli ve doğru bilgiye sahip değiliz…

Doğru beslenin, osteoporozu önleyin!

Kemik kalitesi ve yoğunluğunun azalması ile kemiklerin kırılgan hale gelmesine neden olan osteoporozu (kemik erimesi) doğru beslenme ile durdurmak ya da önlemek mümkün!

Kalp-damar ve hipertansiyon hastalarına lor peyniri

Vücudumuzun ihtiyacı olan birçok besin ögesine sahip Lor peynirini özellikle böbrek, kalp damar hastaları ile hipertansiyonu olanların rahatlıkla tüketebileceğini belirten Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “Lor peynirinin yağ ve kolesterol miktarı, diğer peynirlere göre daha düşük. Bu nedenle kalp-damar ve böbrek hastaları ile hipertansiyonu olanlara az tuzlu lor peynirini tüketmelerini öneriyoruz” dedi.

Emziren anneler dikkat: “Kalsiyum depolarınız tükenmesin”

Uzmanlar, annelerin emzirme döneminde kalsiyum ve protein bakımından zengin olan peynir tüketiminin, süt kalitesini artırdığına ve annenin kemik sağlığını güçlendirdiğine dikkat çekiyor.

Doğru proteinin sırrı her gün iki bardak süt!

Sütün sadece kalsiyum kaynağı olmadığına dikkat çeken uzmanlar, vücudun protein ihtiyacının karşılanmasında da önemli bir besin kaynağı olduğunu vurguluyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img