26.5 C
Ankara
Salı, Eylül 21, 2021

fiziksel aktivite

Pandemide hareketsiz kalan çocukların kilo almasını engelleyecek öneriler

Online dersler nedeniyle ekrana bağımlı kalma sürelerinin artması, hareketsizliğe ek olarak artan yemek miktarları ve yemek yeme sıklığı gibi birçok etken, çocukların bir kısmında kilo artışı ile sonuçlanıyor.

Kaliteli bir uyku için bu kurallara dikkat edin!

Evlerde daha çok vakit geçirdiğimiz salgın döneminde artan uyku sorunlarıyla başa çıkabilmek için bazı temel alışkanlıkları edinmek gerekiyor.

Bulaşıcı hastalıklardan daha tehlikeli: Oturma hastalığı

Tıp dilinde ‘Oturma Hastalığı’ diye bir terim yok. Ancak bu, günde 8 saatten fazla oturan hareketsiz kalan kişileri tanımlamak için kullanılan bir terim. Uzmanlar ise uyardı: “Evde dahi olsak hareket şart!”

65 yaş üstü nasıl aktiviteler yapmalı?

Pandemi nedeniyle özgürlükleri ve hareketleri kısıtlanan 65 yaş üstü insanlar, ruh ve beden sağlıklarını korumakta zorlanıyorlar. Ancak her yaşta ve her koşulda mutlaka yapılabilecek fiziksel aktiviteler var. İşte 65 yaş üstü için öneriler…

Ebeveyndeki obezite çocuklardaki riski 15 kat artırıyor

Ebeveynlerden birindeki obezite varlığı, çocuktaki obezite riskini 2-3 kat, her iki ebeveyndeki obezite varlığı ise çocuktaki obezite riskini 15 kata kadar artırıyor. Bu nedenle ailelerin bilinçlenmesi çocukların sağlığında büyük önem taşıyor.

Sıcaklarda yeterli su ve sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin!

Sıcak havalarda, fazla fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu yiyecekler tüketildiğinde, terleme ve idrarla, vücut ısısını arttıran ateşli hastalıklarda solunum yolu ile ishalde ise bağırsak yolu ile sıvı kaybı artıyor. Vücuttan yüzde 10 veya üzeri su kaybı ise ölüme neden olabiliyor.

Metabolizmanı ateşle!

Karantina günlerinde hareketsiz kalarak spordan uzaklaştınız ve kilo aldınız. Hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle, aldığınız birkaç kiloyu verebilir ve hayalinizdeki görüntüye kavuşabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam için koronavirüs kadar bunlara da dikkat edin

Koronavirüs salgınıyla mücadele için alınan önlemler kapsamında evde kaldığımız süreçte hemen hepimiz virüse karşı alınan önlemlere odaklandık. Maske kullanımı, fiziksel mesafe ve temizlik bu önlemlerin başında geliyor. Ancak uzmanlar; bu süreç ve sonrasında ortaya çıkabilecek diğer bazı sağlık sorunlarına karşı tedbirin elden bırakılmamasını tavsiye ediyor.

Mükemmel görünmenizi sağlayacak 6 egzersiz

Vücudunuzu sıkılaştıracak, incelmenizi sağlayacak etkili yollar mı arıyorsunuz? Gün içinde yapabileceğiniz birkaç doğru egzersizle bunu başarabilirsiniz.

Stresi yönetmenin 9 püf noktası

“Stresten uzak durun!”… “Aşırı stres hastalıklara davetiye çıkarıyor!”… Peki, stresten tamamen uzak bir yaşamdan söz etmek mümkün olmadığına göre, stresin olumsuz sonuçlarından korunmak için onu yönetmeyi nasıl öğrenebiliriz? İşte strese yenik düşmemenin, onu yönetmenin 9 püf noktası…
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img