12 C
Ankara
Pazartesi, Aralık 6, 2021

çocukluk çağı obezitesi

Pandemide hareketsiz kalan çocukların kilo almasını engelleyecek öneriler

Online dersler nedeniyle ekrana bağımlı kalma sürelerinin artması, hareketsizliğe ek olarak artan yemek miktarları ve yemek yeme sıklığı gibi birçok etken, çocukların bir kısmında kilo artışı ile sonuçlanıyor.

Ebeveyndeki obezite çocuklardaki riski 15 kat artırıyor

Ebeveynlerden birindeki obezite varlığı, çocuktaki obezite riskini 2-3 kat, her iki ebeveyndeki obezite varlığı ise çocuktaki obezite riskini 15 kata kadar artırıyor. Bu nedenle ailelerin bilinçlenmesi çocukların sağlığında büyük önem taşıyor.

Doğru beslenme ve hareketli yaşam çocuklarda obezitenin önüne geçilebilir

Bu dönemde; COVID-19 salgını ve evde eğitim nedeniyle ev ortamında daha çok vakit geçiren çocuklar, hareketsizlik ve sürekli yemek yeme gibi nedenlerle obezite riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Obezitenin üçte biri çocukluk çağında başlıyor

Erişkin dönemde obez olanların üçte birinde, obezitenin çocukluk çağında başladığını söyleyen Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Belma Haliloğlu, yeni yayınlanan bir çalışmaya göre 2-6 yaş arası fazla kilolu veya obez olan çocukların ileri yaşlarda obez olma riskinin giderek artığına dikkat çekti. Bu nedenle çocukluk döneminin sağlıklı yaşama ve yaşlanma için önemine işaret etti.

Ders çalışırken yemek yeme obeziteye zemin hazırlıyor

Sizde; ‘çocuğum ders çalışırken meyve, kek, börek atıştırsın’ diye çalışma masasını yiyeceklerle dolduran ebeveynlerden misiniz? Öyleyse bir kez daha düşünün… Çünkü uzmanlar, bu yaklaşımın çocuklarda obezite riskini artırdığını söylüyor.

“Toplumumuzun 3’te 1’i obez ve en riskli olan da çocukluk çağı obezitesi”

Türkiye'de obezitenin çok ciddi bir problem olduğunu kaydeden GTBD Yönetim Kurulu Başkanı Samet Serttaş; “Her 4 kişiden 3'ü şişman ve her 3 kişiden birisi de obez. Biz aslında çok iyi beslendiğimizi düşünüyorduk ama dünyada obezite sıralamasına baktığımızda önemli yerlere geldik. Toplumumuzun 3'te 1'i obez ve en riskli olan da çocukluk çağı obezitesi. Çocukluk çağı obezitesi çok ciddi bir şekilde artıyor.” dedi.

Ergenlik Yaşa Değil, Kiloya Bağlı Gelişiyor

Kız çocukları 48 kiloya ulaştığında, vücut yağ oranı yüzde 17 civarına geldiğinde ergenliğe girebiliyor. Kız çocuklarında kilo ve vücut kitle indeksi arttıkça, ergenliğe girme yaşı da düşüyor.

Hamilelikte kafein tüketimine dikkat: Çocuğunuzda fazla kilo sorunu olabilir!

Norveçli bilim insanları tarafından yapılan bir çalışmada, hamilelikte fazla kahve tüketen kadınların daha kilolu çocuk sahibi olma olasılığının daha yüksek olduğu gösterildi. Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü'nden araştırmacılar, dokuz yıllık bir süre boyunca 51.000 hamile kadını ve doğumdan sonra çocuklarını inceledi. 'Hamilelikte daha fazla kafein tüketimi' ile 'ileriki yaşlarda daha kilolu çocuklar' arasında doğrusal bir bağlantı keşfedildi.

Çocuğunuzu obeziteden korumak için almanız gereken 15 önlem

Obezite artık yetişkinleri değil, gençleri ve çocukları da tehdit ediyor. Ele avuca sığmaz, hareketli, fit çocukların yerini yavaş yavaş obezite teşhisi konulan ve ciddi sağlık problemleriyle mücadele eden nesiller alıyor. Çocukların metabolik programı annenin gebelik döneminde uyguladığı beslenme şekline göre değişiyor.

Op. Dr. Temizgönül: “Obezite cerrahisi yaşı, ergenlik çağına kadar geriledi”

Obez kadınların sayısı, erkeklere göre daha fazla olan ülkemizde, her beş yetişkinden birinde obezite görülüyor. Çocuklarda ise bu durum, her üç çocuktan birinde obezite veya aşırı şişmanlık şeklinde kendini gösteriyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img