-1.5 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

antidepresan

Depresyonu yenmek için beslenme tüyoları

Hepimiz zaman zaman farklı nedenlerle depresif bir ruh haline girebiliriz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen antidepresanlara koşmanıza gerek yok.

Depresyona karşı 10 öneri

Depresyon hem tek başına görülebilen hem de pek çok ruhsal soruna eşlik edebilen bir duygu durum bozukluğudur. Her yaşta ortaya çıkabilen depresyonla ilgili hala birçok bilgi ya yanlış ya da eksik.

Antidepresanların psikolojik yan etkileri düşünüldüğünden daha fazla olabilir

Yeni Zelanda’ da yapılan bir araştırmaya göre; son 5 yılda antidepresan kullanan hastalarda antidepresanların göstermiş olduğu yan etkilerin düşünüldüğünden de fazla olduğu ortaya çıktı.

Siniri bozulan ilaca başvuruyor!

Ekonomik sıkıntılar, göç, işsizlik, toplumsal travmalar ve belirsizlik... En çok ailesel konulara sinirleniyoruz. Ödenmeyen maaşlar ve işsizlik de sinir sahibi yapıyor. Siniri bozulan ise ilaca sarılıyor. Tablo öylesine kötü ki, ülkemizde her 10 kişiden 1’i antidepresan ilaç kullanıyor ve bu oran giderek artıyor…

Dikkat! Tuz eksikliği depresyon sebebi…

Aşırı tuz tüketimi pek çok sağlık problemine yol açsa da vücutta tuz eksikliği de ciddi hastalıklara sebep olabiliyor. ABD’deki Iowa Üniversitesi’nden araştırmacıların Psikoloji ve Davranış dergisinde yayımlanan raporuna göre, tuz eksikliğinde kişiler depresyona bile girebiliyor. Raporda, çoğu zaman tuzun zararları bilinse de tuzun kişileri mutlu eden doğal bir antidepresan olduğuna dikkat çekiliyor.

Depresyon ve beslenme

Çağımızın çığ gibi büyüyen hastalığı depresyonun beslenmeyle nasıl bir ilişkisi var? Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek, depresyondan korunmanızda yardımcı olabilir mi? Diyetisyen Fatma Yılmaz, depresyon ve beslenme konusuna ışık tutuyor.

Tavuk ve hindi eti tüketmek için 10 neden

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR), hayvansal protein kaynaklarının başında gelen tavuk ve hindi etini tüketmek için 10 nedeni sıraladı.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -