21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

alkolsüz içecekler

Market alışverişinde son dakikacıyız

23 Nisan ve 1 Mayıs tarihleri itibarıyla sokağa çıkma yasağı öncesinde en çok alınan ürünler alkolsüz içecekler, kahvaltılık ürünler ve ekmek oldu. 20-24 Nisan haftası un listeye giremedi. Yasaktan önceki günler 22 Nisan Çarşamba ve 30 Nisan Perşembe ise alışverişin en çok tercih edildiği günler oldu.

Alkolsüz içeceklerde alkol mü var?

Alkolsüz içeceklerin alkol içerip içermedikleri, dini açıdan haram olup olmadıkları yıllardır tartışılıyor. Bu doğru mu? Alkolsüz içecekler gerçekten alkol içeriyor mu?

Merkez Bankası 2017 yılı enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası 2016 yılı için enflasyon tahminini değiştirmezken, 2017 yılsonu enflasyon tahminini, toplam talep ve gıda enflasyonundaki aşağı yönlü güncellemeye rağmen ithalat fiyatlarından kaynaklanan yukarı yönlü etkiler nedeniyle 0,5 puan yukarı yönlü güncelleyerek yüzde 6'dan yüzde 6,5’e yükseltti.

Enflasyonda gıda etkisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bu ayda 2016 Mayıs ayına göre yüzde 0,47, 2015 Aralık ayına göre yüzde 3,63, 2015 Haziran ayına göre yüzde 7,64 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,74 arttı. Bu eğilimi büyük oranda gıda fiyatları belirledi.

Yıllık enflasyon yüzde 7,46

Mart ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,04 geriledi. Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1,53 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Yıllık bazda ise endeks yüzde 7,46 oldu.

İçecek endüstrisi kalorileri azaltmak için ne yapıyor?

Alkolsüz içecek endüstrisi reformülasyondan etiketlemeye kadar içeceklerdeki kalori miktarını azaltmak için çok çeşitli yöntemler kullanıyor. Peki, dünyada uygulanmakta olan farklı yöntemler neler ve bu yöntemler nasıl uygulanıyor?

İngiliz hükümeti, şeker vergisiyle şaşırttı

İngiliz hükümeti şekerli içeceklere vergi uygulayacağını ve şirketlerin reformülasyon için iki yıl süresi olduğunu açıkladı.

Tüketici fiyatları on iki ayda yüzde 7,97 arttı

Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,02 düşüş gösteren Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,80, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,78 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,97 arttı.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img