22.9 C
Ankara
Pazartesi, Ağustos 1, 2022

Ahmet Bağran Aksoy

“Arı varsa hayat var!”

“Arı varsa hayat var!”

Arıların hayranlık uyandıran dünyası

Arıların hayranlık uyandıran dünyası

Kuraklık, toplu arı ölümleri ve hastalıklar, bal üretimine darbe vurdu

2020’nin arıcılık sektörü açısından kötü geçtiğini belirten 40 yıllık Bal Üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “arıcılık sektörü 2020’de dibi gördü.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuraklık arıcılık sektörünü de vuruyor

Bu yıl Türkiye’de yaşanan kuraklık, arıcılık sektörü için büyük tehlike arz ediyor. Çiçeklenme zamanında bitkilerin susuz kalması arıların bal yapma oranında düşüşe ve toplu arı ölümlerine neden oluyor.

Arı sütünden gelen mucize

Bağışıklık sisteminin performansını yükselten arı sütü aynı zamanda hücre yenileyici özelliği ile yaşlanmayı da geciktiriyor. Cilt ve saç sağlığına da birebir iyi gelen arı sütü aynı zamanda üreme sisteminde de olumlu etkiler yaratıyor.

Soğuk havalara özel ballı içecekler

Özellikle soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolu enfeksiyonu, Covid-19 gibi bulaşıcı hastalıklara karşı uzmanlar, ham bal ile yapılabilecek doğal karışım kürlerini tavsiye ediyor.

Bakın, hangi bal antibiyotiklerden daha etkili…

Bal ve arı ürünlerinin insan vücuduna katkılarına her gün bir yenisi daha ekleniyor. Oxford tarafından yapılan çalışmaya göre bir kaşık bal, piyasada bulunan tüm antibiyotiklerden çok daha fazla fayda sağlıyor. Ama hangi bal?

Tarımdaki yanlış uygulamalar hem insanların hem de arıların yaşamını tehdit ediyor.

Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, yanlış tarım uygulamaları, doğal bölgelerin yerleşime açılması ve bilinçsiz sanayi üretimi sebebiyle arıların yaşam alanlarının giderek azaldığını belirtti.

‘En çok balı Çin üretiyor ancak en kaliteli bal Türk balı’

Arıcılık sektöründe hasat zamanı için en verimli ay olan eylül ile birlikte arıcılar kovanlardan son ballarını sağdı. Bu seneki bal hasadı hakkında açıklamada bulunan 35 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “Endemik bitki çeşitliliğinin yoğun olduğu yaylalarda yaptığımız arıcılığın meyvelerini topladık.” dedi.

Hayat kurtaran bal kürleri!

Mevsim geçişleriyle birlikte bağışıklık sistemimiz zayıflıyor ve özellikle soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlara bağlı hastalıklar yaygın olarak gözleniyor. İnsanların yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen bu hastalıklara karşı ‘ballı kürler’ ise hayat kurtarıcı olabilir.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img