Vücudunuzu yaza hazırlayacak 8 altın öneri

Yaza sayılı günler kala birçok kişide zayıf ve fit görünme isteği artıyor. Ancak fazla kilolardan kurtulmanın kolay olmayacağı endişesiyle sağlığı riske atacak hatalar da yapılabiliyor!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş

Yanlış beslenme nedeniyle kan şekeri dengesizlikleri ve tansiyon problemleriyle sıkça karşılaşılabiliyor. Oysa dikkat edeceğiniz bazı basit kurallar; hem yaz mevsimini sağlıklı ve zinde karşılamanıza hem de kilo verme çabalarınıza katkı sağlayabilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, yaz öncesi 8 beslenme önerisini sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Sıvı tüketiminizi artırın

Su, vücudumuzun olmazsa olmazı. Sağlıklı beslenme çerçevesinde her gün kilogram başına 30 ml su içilmesi gerekiyor. (Örneğin 70 kg bir birey için 2100 ml) Ancak bu miktar hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte terleme oranının artması nedeniyle yetersiz kalıyor. Dolayısıyla su tüketiminin hava sıcaklıklarının yükseldiği bugünlerde daha da artırılması vücudumuzun su-mineral dengesini koruyarak baş dönmesi, bulantı, bayılma hissi gibi sağlık problemlerinin yaşanmasını engelleyecek çok önemli bir unsur. Su tüketiminde dikkat edeceğiniz en önemli nokta susamayı beklemeden su içmeye özen göstermek.

Meyveyi abartmayın

Her biri iştah açan rengarenk meyveler; vitamin, mineral, posa ve antioksidan alımı açısından oldukça faydalı ancak porsiyon kontrolüne dikkat etmek son derece önemli. Zira meyve tüketiminde porsiyon kontrolüne dikkat etmeden aşırı tüketilmesi olması gereken porsiyondan daha fazla tüketilmesi çok fazla şeker ve kalori alımına neden oluyor.

Kendinizi aç bırakmayın

Kilo kaybetmek ille de aç kalmayı gerektirmiyor. Günde 3 ana öğün ve açlık hissettiğiniz dönemlerde ara öğünler yaparak porsiyon kontrolünü sağlayabilirsiniz. Aç kalarak değil, sağlıklı tercihleri az az ve sık sık tüketerek formda kalabilirsiniz.

Şok diyetlerden kaçının!

Şok diyetler veya standart diyet reçetelerini takip ettiğinizde hızlı kilo kaybı yaşarsınız ancak bu kayıp yağ kaybından ziyade çoğunlukla su ve kas kaybıdır ve aynı zamanda metabolizmanız da bu süreçte yavaşlar. Dolayısıyla bu kalorisi düşük diyetleri bıraktığınızda porsiyonlarınızı çok az artırsanız bile vücudunuz yağ depolamaya başlar, kaybettiğiniz kiloların daha fazlasını hızla alırsınız. Bu nedenle kısa dönemli hızlı kilo kayıpları yerine uzun vadede hem sağlıklı beslenme hem de düzenli egzersizin içinde olduğu sağlıklı yaşam biçimini benimseyerek daha formda ve daha sağlıklı olmak sizin elinizde.

Tatlı krizlerine karşı temkinli olun

Kalori değeri ve yağ içeriği oldukça yüksek olan kızartılmış tatlılar ve hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları ve dondurmayı tercih etmek sağlıklı beslenmenin altın kurallarından biri. Ancak sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlıları tüketirken de her besinde olduğu gibi porsiyon miktarlarına mutlaka dikkat edin, aşırıya kaçmayın.

Gazlı içecekler tüketmeyin

Sıvı ihtiyacınızı başta su olmak üzere ayran, kefir ve maden suyu gibi sağlıklı içeceklerle karşılamaya dikkat edin. Zira gazlı içecekler ve meşrubat gibi şeker ve katkı oranı yüksek içecekler sağlığa zararlarının yanı sıra kilo alımına da neden oluyor.

Mevsim sebzeleri tüketmeyi ihmal etmeyin

Hem doğal birer şifa deposu hem de diyet dostu olan mevsim sebzelerini tüketmeyi ihmal etmeyin. Günde 4-5 porsiyon sebze bağışıklık sistemini güçlendirmek için de önemli. Özellikle yeşil renkli sebzeleri folik asit, potasyum ve C vitamininden zengin olduğu için mutlaka tüketin. Yiyecekleri iyi çiğnemeniz ve yavaş yemeniz de doygunluk hissi vermesi sayesinde diyetinize katkıda bulunacak önemli bir etken.

Yağlı besinler ve kızartmadan kaçının

Tüketeceğiniz veya tüketmekten kaçınacağız besinler kadar, yemekleri hazırlama yönteminiz de hem sağlık hem de diyetinize katkı yapması açısından büyük önem taşıyor. Kızartmadan ziyade yiyecekleri daha çok ızgara, buğulama ya da fırında hazırlamaya dikkat edin.

Tarçın (Cinnamomum) ve Sağlık Etkileşimi

Son dönemde yapılan çalışmalarda, tarçının faydaları arasında lif bakımından zengin olması nedeniyle sindirimi kolaylaştırması ve kan şekeri dengesini koruması ilk sıralarda gösterilmekle birlikte; güçlü antioksidan, antiinflamatuar (iltihabi reaksiyonu önleyen), vazodilatör (damar genişletici), antitrombotik (pıhtılaşmayı önleyici), antiülseratif, antialerjik ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Çiğ sütün doğrudan son tüketiciye satışına düzenleme

Çiğ sütlerin sokaklarda uygun olmayan koşullarda satılmasının güvenilir olmadığı, bu sütlerin taşınması sırasında yeteri kadar soğutulamama riski nedeniyle mikroorganizma sayısının artacağı, sokaktan alınan sütün...

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı’na farklı bir bakış

Son aylarda, her gün hayvancılıkla yatıp kalktığımız halde, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı'nın haber olmaması size de ilginç gelmiyor mu?

Teşhisiniz yanlış Sayın Bakan

Evet, doğrudur; teşhis konulmadan tedavi yapılamaz. Ancak... "Teşhisi yanlış koyarsanız, tedavi de yanlış olur. Sonuçta hasta ölür." Zaten can çekişiyor.

Tarladan mutfağa kayıplar

Tarım alanlarımızı arttırmamız mümkün olmadığına göre, "Verimlilik artışı sağlamadan, yakın gelecekte, bırakın ihracatı, kendi ihtiyacımızı bile karşılayamayız." demek kehanet olmaz. Nitekim birçok stratejik üründe tehlike çanları çalmaya başladı bile. Yem bitkileri söz konusu olduğunda ise çoktan dışa bağımlı hale gelmiş bulunuyoruz. Buna bağlı olarak artık ihtiyacımız olan eti bile üretemez noktaya geldik.

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

Coğrafi İşaretli Ürünler üzerine düşünceler

Coğrafi İşaretli Ürünler o kadar önemlidir ki önemlerini sadece parayla ifade etmek büyük hata olur. Coğrafi İşaretli Ürünler, gelir dağılımının tabana yayılmasına katkı sağlayabileceği, katma değerli ürün ihracatımızı arttırabileceği, kırsal kalkınmaya katkı yaparak kırsaldan kente göçün önünde önemli bir engel teşkil edebileceği gibi, kültürlerin, geleneklerin, üretim usul ve tekniklerinin, endemik hazinelerin korunmasını ve yaşatılmasını da sağlar.

Yaban hayatı kaynaklı kuduza havadan müdahale

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığı ile mücadele kapsamında 3 yıl boyunca toplam 27 milyon adet aşılı yemi havadan doğal yaşam alanlarına bırakacaklarını söyledi.

İklim Grevcileri Kadıköy’den Seslendi: İklim İçin Birleşiyoruz!

İstanbul, Kadıköy'de iklim krizine karşına birleşen gençler: “Büyüklere sormadan bu kararı veriyoruz, isyan başladı” dedi.
4,782BeğenenlerBeğen
463TakipçilerTakip Et
541TakipçilerTakip Et
İstanbul
açık
12.3 ° C
14 °
11 °
81 %
3.6kmh
0 %
Pts
20 °
Sal
23 °
Çar
23 °
Per
22 °
Cum
22 °