Çiftlik Bank’a benzer 11 firma hakkında soruşturma

0
2321
Tüfenkci: "11 firma hakkında 11 müfettiş tarafından yürütülen denetim çalışmaları devam ediyor."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: “Çiftlik Bank sistemine benzer nitelikte faaliyet göstermeleri nedeniyle piramit satış sistemi olarak tanımlanabilecek şüpheli ticari işlemleri bulunan 11 firma hakkında soruşturma başlatıldı.”

Bakan Tüfenkci, Çiftlik Bank’la ilgili bakanlığa gelen şikayetler sonrasında inceleme başlattıklarını hatırlatarak “Çiftlik Bank sistemine benzer nitelikte faaliyet göstermeleri nedeniyle piramit satış sistemi olarak tanımlanabilecek şüpheli ticari işlemleri bulunan 11 firma (Birlik Beraberlik Tarım Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Ekolium Bilişim Yazılım Tarım Hayvancılık Otomotiv Turizm Gıda Lokantacılık Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Ukash İnternet Hizmetleri Limited Şirketi, Skp Teknoloji Sanal Market Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Cashçiftlik, Maden.İm, Elit Çiftlik, Çiftlikshop, Çiftlikmania, Bizim Tavuklar, Çılgın Tavuklar) hakkında inceleme başlatıldı. 11 müfettiş tarafından yürütülen denetim çalışmaları devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Katar temaslarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tüfenkci; söz konusu organizasyonların Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi illerde, somut mal alım satımı olmadan, insanların yüksek kar vaadiyle kandırılarak sisteme dahil edildiğini ve saadet zinciri şeklinde çalıştığını anlattı. Tüfenkci, “Vatandaşlarımızın, gerçek mal satımı olmayan organizasyonlara karşı dikkatli olmalarını istiyoruz. Bu tür organizasyonları iyi incelemelerini ve girmemeleri noktasında ikazımızı yenilemiş olalım.” dedi.

“Karşılıksız çek oranı yüzde 2,2’lere kadar düştü”

Tüfenkci, geçen yıl çekte karekod uygulamasına geçildiğini ve karşılıksız çek oranının yüzde 2,2’lere kadar düştüğünü anımsatarak piyasanın senet ve bono konusunda da düzenleme beklediğini dile getirdi. Bu konuda Bankalar Birliği ile çalışıldığını anlatan Tüfenkci, çalışmayı yıl içinde neticelendireceklerini ve iş dünyasıyla paylaşacaklarını söyledi.

Elektronik ticarette güven damgası konusunu da TOBB ile çalıştıklarını belirten Tüfenkci, “Zorunlu olmamakla beraber güven damgası verdiğimiz sitelerden, rahatlıkla alışveriş yapılabileceğini, şikayet olduğunda da bakanlığımızın ve güven sağlayıcı kuruluşun takibinde olduğunu tüketicinin bilmesini sağlayacağız. Böylece güven damgası taşıyan e-ticaret sitelerinin öne çıkmasını da sağlamış olacağız.” ifadesini kullandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz