Sigarayı bırakmak için kilo bahaneniz olmasın!

Sigarayı bırakmak isteyenler kilo almayı bahane edip vazgeçebiliyor. Dolayısıyla bırakanların korkulu rüyası kilo almak oluyor. Bu sonuca neden olan etken ise özellikle psikolojik bağımlılığı olan kişilerdeki aşırı besin tüketimine eğilim.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler

Sigarayı bırakma döneminde kolay tüketilebilir ancak yüksek kalorili besin alımının artmasıyla birlikte kilo almak kaçınılmaz oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 3 günün en zor dönem olduğunu söyledi. Bu nedenle ilk günlerde sigara içme krizinden kurtulmak için aşırı yeme eğilimini önlemek amacıyla fiziksel açlıkla duyguların neden olduğu açlık arasındaki farkı öğrenmeye çalışmak önem taşıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanıza engel olmak için önerilerini şöyle sıraladı:

1- Liften zengin ürünlerle beslenin

“Nikotin bağırsak hareketlerini artıran bir madde olduğu için sigarayı bıraktıktan sonra kabızlık sorunu yaşanabiliyor. Bu durumun üstesinden gelmek için liften zengin beslenmek çok büyük önem taşıyor. Gün içinde mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3 porsiyon meyve yemeğe ve tahıllı ve kepekli ürünler tercih etmeye de özen gösterin. Düzenli olarak bağırsak floramızı prebiyotiklerle desteklemek için doğal prebiyotik kaynakları olan yoğurt, kefir, turşu, tarhana alın. Ayrıca, haftada 3-4 kez ve minumum 20 dakika olacak şekilde spor yapmaya çalışın.”

2- Daha çok su için

“Sigarayı bırakma sürecinde hem kabızlığı engelleyebilmek, hem de açlık krizlerinin önüne geçebilmek için su tüketimini artırmak gerekiyor. Ayrıca, sigaranın vücutta neden olduğu toksik maddelerin atılabilmesindeki en önemli kaynaklardan biri olan olduğu için her gün en az 2-2.5 litre (10-12 su bardağı) su içmeye çalışın.

Sigara dumanındaki pek çok maddenin oksidan olarak etki göstererek vücutta hücre hasarına neden olan serbest radikal oluşumunu artırdığı biliniyor. Aynı zamanda bağışıklık sistemi de olumsuz etkileniyor. Bu nedenle sigarayı bıraktıktan sonra güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak ve biriken toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırmak için vitaminlerden zengin sebze ve meyve tüketimi artırın.”

3- Sigarayı çağrıştıranlardan uzak durun

“Sigara içmeyi çağrıştıracak her şeyden uzak durmalısınız. Bunu yaparken de iştah kontrolü çok önemli. Sigara içilmesin diye sürekli çerez yemek vücudunuz yağlanmasına sebep olacaktır. Sigara krizleriniz olduğunda kendinize hoşlandığınız bir aktivite bulun. Böylelikle hem sigara içme, hem de yemek yeme duygunuzu bastırın. Atıştırmalık olarak da kalorisi çok düşük olan salatalık gibi çiğ sebzeler tercih edebilirsiniz. Böylelikle de aşırı kalori alımından kaçınmış olursunuz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz