Rusya’da yurt genelinde etkili olan hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Moskova’da 32 dereceyi aşan sıcaklıklar vatandaşları da olumsuz etkiliyor. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Hakları Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor)’ndan vatandaşlara, “sıcak havalarda et ve alkol tüketiminden, fiziksel aktivitelerden uzak durun” uyarısı geldi.

Rospotrebnadzor yetkilileri tarafından yapılan açıklamada; sıcak havalarda az yemek, alkolden uzak durmak ve gazlı-şekerli içeceklerden kaçınmak gerektiği belirtildi.

Normal zamanda alınan gıda miktarında azaltmaya gidilmesi ve daha hafif-yağsız yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, “Fiziksel aktiviteler azaltılmalı, bol miktarda sıvı tüketilerek organizmaya zarar gelmesini önlemeliyiz” diye uyardı.

Basına yapılan açıklamada, “Sıcak havalarda vücudun enerji talebi azalır, vücudumuz yaz aylarında daha az kalori almalıdır. Sıcak dönemlerde yağlı yiyeceklerden vazgeçmeliyiz. Et tüketimi de en aza indirilmeli. Balık ve deniz ürünleri tüketmek en iyisi. Kuru, isli, kızartılmış ve hazır gıdalardan kaçınmalıyız.” tavsiyesinde bulunuldu.

Uzmanlar ayrıca günde 1.5 litreye kadar su tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak böbrek ve kalp-damar rahatsızlığı olan kişilerin fazla sıvı tüketirken dikkatli olmaları gerektiğini belirten uzmanlar, spor yapan insanların da bu zamanı minimuma indirmesini tavsiye ediyor. Seyahatlerin sabah veya akşam yapılmasının daha faydalı olacağını hatırlatan uzmanlar, gün içerisinde duş almanın faydalı olacağını belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın