ABD’de Harvard Üniversitesi ile Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi’ni hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı, şimdi de Türkiye’de Marmara Üniversitesi ile işbirliği yapıyor. İmzalanan protokolle kurulacak olan Marmara Üniversitesi Sabri Ülker Uygulama ve Araştırma Merkezi, genç ve uzman araştırmacı ekibiyle toplum sağlığının geliştirilmesi ve metabolik hastalıkların önlenmesi için çalışmalar yapacak.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Arat, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ülker ve Vakıf Genel Müdürü Begüm Mutuş’un katıldığı törenle, 7 Haziran 2018 tarihinde imzalanan protokol ile Marmara Üniversitesi Sabri Ülker Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ilk adımı atıldı.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Arat, protokol imza töreninde şunları söyledi: “Bugün Türkiye’de büyük önem arz eden bir işbirliği çalışmasının ilk adımını atıyoruz. Ülkemizin en köklü yükseköğretim kurumlarından biri olan Marmara Üniversitesi ile Sabri Ülker Vakfı arasında kapsamlı bir işbirliği anlaşması addettik.

Ülkemizde gıda sanayinin öncüsü olan vizyoner ve hayırsever iş adamı merhum Sabri Ülker’in adını yaşatacak olan Marmara Üniversitesi Sabri Ülker Uygulama Ve Araştırma Merkezi’ni kuruyoruz. Merhum Sabri Ülker Türk insanının damak zevkine hitap eden en lezzetli mamullerin üretilmesine bir ömür vakfetmiştir. Kendisini rahmet ve şükranla anıyoruz. Merhum Sabri Ülker’in adı bugün ülkemizin her yanına dağılmış sayısız hayır eserinin yanı sıra her eve, her aileye, her bireye ve her çocuğa mutluluk veren lezzetlerde yaşamıştır.

İnanıyoruz ki kurulan bu merkezde yapılacak araştırmalardan elde edeceğimiz veriler ile bilim dünyasında önemli çalışmaların temelini oluşturacağız. Ayrıca merkezde farklı coğrafyalardan bilim insanlarının da araştırma yapmasına olanak vererek evrensel bir bilim ağı oluşturmayı hedefliyoruz. Bu sayede tüm dünyaya, insanlığa faydalı sonuçlar elde edeceğimize inancım sonsuz.”

Ali Ülker: Türkiye’mizin bilimde öncü olması için her türlü desteğe hazırız.

Ali Ülker de konuşmasında, Sabri Ülker Vakfı’nın Marmara Üniversitesi ile ortak merkez kurma hedefinin, topluma ve halk sağlığına katkı sunmak, araştırmaları teşvik etmek ve doğru bilgileri toplumla paylaşmak olduğunu kaydetti.

Bir süre önce Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi’nde bir sempozyum gerçekleştirdiklerini hatırlatan Ülker, “Orada, Türkiye’de başlatacağımız bilimsel işbirliğinin ilk işaretlerini vermiştik. Sempozumda ayrıca, araştırmalarını yurtdışında sürdüren bir Türk bilim insanı olarak Doç. Dr. Ömer Yılmaz’a Sabri Ülker Bilim Ödülü’nü takdim etme fırsatı bulmuştuk. Umuyorum ki bu yeni kurulacak bilimsel araştırma merkezi ile son derece yetenekli bilim insanları Marmara Üniversitesi ve Türkiye’mizin adının uluslararası arenada isminin duyulmasını sağlayacak.

Amacımız işbirliği yaptığımız yerli-yabancı üniversiteleri bir araya getirerek hem genç Türk bilim adamlarının yetişmesini ve hem debilim adamlarımızın yurt dışı işbirliklerine açılmasını sağlamak.” şeklinde konuştu.

Marmara Üniversitesi Sabri Ülker Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin çalışmalarına en kısa sürede başlaması hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz