Diyabet hastaları için, ‘sensör ve pompa geri ödeme kapsamına alınsın’ çağrısı

0
326
Diyabet hastaları için, ‘sensör ve pompa geri ödeme kapsamına alınsın’ çağrısı

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, “Şeker hastaları için hem sensörlerin, hem de pompanın tamamının SGK tarafından karşılanmasını istiyoruz. Özellikle tip 1 diyabetliler için mutlaka zorunlu.” dedi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Anadolu Tip 1 Diyabet Derneği Başkanı Seyda Yıldız, dernek üyeleri ve şeker hastalığı bulunan çocuklarla birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi. 14 Kasım’ın “Dünya Diyabetliler Günü” olduğunu söyleyen Aycan, diyabetin halk arasında şeker hastalığı olarak bilindiğini, bu sağlık sorununun sadece Türkiye’de değil dünyada arttığına dikkati çekti.

Aycan, şeker hastalığının “tip 1” ve “tip 2” olarak belirtilen iki tipi olduğunu anlatarak “tip 1” diyabetin genellikle çocukluk döneminde başladığını bildirdi.

Türkiye’de yılda 1700 yeni vaka tespit edildiğini anlatan Aycan, bu hastalığın göze, böbreğe, kalbe, damarlara, bütün organlara, sinirlere zarar verdiğini, ömür boyu da sürdüğünü vurguladı. Aycan, “tip 2” diyabetin de ileri yaşlarda çıktığını, insanların spor yapmaması, beslenmesine dikkat etmesi gibi hatalarının bu hastalıkta etkisi olduğunu belirtti.

Bu hastalıkta sürekli ilaç kullanmak gerektiğine dikkati çeken Aycan, diyabet hastalarının takibinde, kan şekerini düzenli olarak ölçen “sensör” ile kandaki duruma göre insülin veren “pompa” isimli cihazların bulunduğunu söyledi.

Sefer Aycan, SGK’nin, pompanın yüzde 25’ini ödediğini dile getirerek, ancak hastaların genellikle ekonomik durumunun kötü olduğuna değindi. Aycan, “Şeker hastaları için hem sensörlerin, hem de pompanın tamamının SGK tarafından karşılanmasını istiyoruz. Özellikle tip 1 diyabetliler için mutlaka zorunlu. Tip 2 diyabetli olup da insüline bağımlı hale gelen kişiler için de bunu isteyebiliriz. Mutlaka sensör ve pompa, özellikle tip 1 diyabetliler için tamamıyla geri ödeme kapsamına alınmalıdır.” diye konuştu.

Bununla ilgili SGK’ye talepte bulunan Aycan, bir karar çıkmadığını iddia ederek, bu talebin yerine getirilmesi için bir kez daha SGK’ye çağrıda bulundu.

Kaynak: Meclis Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here