Dengeli su tüketimi nemlendiricilerden daha etkili

0
621

Su içmenin cilt güzelliği için vazgeçilmez olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Köprülü, “Cildi kozmetik malzemelerle korumadan önce onu daha sağlıklı hale getirmek için su tüketimine önem vermek gerekir” diyor.

Yaz sıcaklarında bol miktarda tüketilen suyun kışın da aynı özenle tüketilmesi gerekiyor. Her gün düzenli tüketilen suyun bağışık sistemini kuvvetlendirdiğini ve böylece hastalıklardan korunmaya yardımcı olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Köprülü, “Su içmek, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını, gribal enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarını önleyici etki gösterir. Bir nevi doğal ilaç da diyebiliriz su için.” diyor.

Yeterli miktarda su içilmediğinde özellikle karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalar görülebileceğine dikkat çeken Köprülü, bunun da kişiyi uzun vadede ciddi hastalıklarla baş etmek zorunda bırakabileceğini söylüyor. Özellikle mevsim geçiş dönemlerinde vücut daha yorgun düşer ve bağışıklık daha kolay zayıflar. Köprülü, bunu engellemek ve günlük enerjinin yüksek tutulması için mutlaka su tüketilmesini öneriyor.

Dengeli su tüketimi cilt için nemlendiricilerden daha etkili

Kış aylarında havaların soğuması ile beraber iç mekanlardaki hava, klima veya diğer ısıtıcılarla daha sıcak hale geldiği için vücut ısısında değişimler oluyor. Ece Köprülü, “Soğuk havalarda aniden sıcak bir alana girildiğinde cilt, nemini kaybeder. Bu durum kurumalara ve hatta aşırı kuruma sonucu çatlaklıklara bile yol açabilir. Bu sebeple yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da su tüketimine önem vermek gerekir. Yeterli su içmeyen kişilerde cildin nem dengesi bozulduğu için cilt daha çabuk kırışır, bu da kişinin daha yaşlı görünmesine sebep olur. Su içmek cilt güzelliği için de vazgeçilmezdir. Yaşlandıkça ve dış etmenlerle karşılaştıkça cilt zamanla yıpranmaya uğrar, esnekliğini kaybeder ve incelir; bu da gayet normaldir. Ancak cildi kozmetik malzemelerle korumadan önce onu daha sağlıklı hale getirmek için su tüketimine önem vermek gerekir. Sağlıksız görünen bir cilt, nemini kaybetmiş ve matlaşmış bir cilttir. Böyle olan cilt kesinlikle daha çabuk kırışır ve daha yaşlı durur. Bu nedenle tek başına kozmetik malzemelere güvenip, cildimizi tonlarca kimyasala maruz bırakmak yerine, önce günlük su tüketimimizi düzenlemeye özen göstermeliyiz” diyor.

Su zehirlenmesine dikkat

1450338619_ASM_Ece_KopruluFazla terlemediğimiz için kış aylarında su içmek çoğu zaman aklımıza gelmez; ancak vücut yaz-kış hiç fark etmeksizin aynı oranda suya ihtiyaç duyar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Köprülü, çok fazla hareket edilip terlenmeyen normal bir günde minimum 8-10 bardak kadar su tüketilmesi gerektiğini kaydediyor. “Bu oran aslında kişiden kişiye değişim gösterir ancak ortalama olarak baktığımızda günde 2-3 litre kadar su tüketmek bireylerin genel sağlığı için elzemdir.” diyen Köprülü, “Dikkat edilmesi gereken bir konu ise su zehirlenmesidir. Günde 5 litreden fazla su tüketmek ve buna uygun oranda idrara çıkmamak vücutta su zehirlenmesine sebep olur. Aşırı su tüketimi ve idrara çıkmamak vücudun tuz konsantrasyonun bozulmasına yol açarken bu da ciddi boyutlarda karaciğere ve böbreklere zarar verir” diyor.

Köprülü, su zehirlenmesinin vücudu ölüme kadar götürebilecek bir durum olduğunu ve içilen suyun miktarının da aşırıya kaçmamasına özen göstermek gerektiğini vurguluyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın