Ulusal Kırsal Kalkınma Strateji Belgesi hazırlanacak

Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası ve Dünya Ticaret Örgütü anlaşmaları göz önünde bulundurularak; Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile kamu dışı paydaşların temsilcilerinin de katılımıyla, Ulusal Kırsal Kalkınma Strateji Belgesi hazırlanacak.

Ulusal Kırsal Kalkınma Strateji Belgesi hazırlanmasına ilişkin 2020/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, 27 Ekim 2020 tarih ve 31287 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelgenin yayımı ile birlikte 2012/23 sayılı “Kırsal Kalkınma Planının İzlenmesi” Genelgesi yürürlükten kaldırıldı.

2020/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi uyarınca, Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası ve Dünya Ticaret Örgütü anlaşmaları göz önünde bulundurularak; Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile kamu dışı paydaşların temsilcilerinin de katılımıyla, Ulusal Kırsal Kalkınma Strateji Belgesi hazırlanacak.

Genelge ile sürdürülebilir katılımcı kırsal kalkınma anlayışıyla kalkınma planları, orta vadeli programlar, yıllık programlar, diğer ulusal stratejiler ve uluslararası kırsal kalkınma eğilimleri ile Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası ve Dünya Ticaret Örgütü anlaşmaları göz önünde bulundurularak; Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile kamu dışı paydaşların temsilcilerinin de katılımıyla, Ulusal Kırsal Kalkınma Strateji Belgesi hazırlanması amaçlanıyor.

Hazırlanacak olan strateji belgesi, Bakanlığın resmi internet adresinde yayımlanacak ve uygulamaya konulacak.

Strateji Belgesinin hazırlanması ve uygulanması sürecinde Tarım ve Orman Bakanlığınca bilgilendirme, işbirliği ve koordinasyon toplantıları düzenlenecek ve uygulamalar yakından takip edilecek.

Söz konusu Strateji Belgesinin hazırlanması, uygulanması, izlenmesi, sonuçlarının değerlendirilmesi, gerektiğinde değişiklik ve güncelleme yapılması; ihtiyaç duyulması halinde yeni strateji, program ve eylem planları hazırlanarak uygulamaya konulması görevleri Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda yürütülecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın