Tarım ve Orman Bakanlığı, en son 2004 yılında yapılan Tarım Şurası’nın üçüncüsünün, 15 yıl aradan sonra Ekim ayında gerçekleştirileceğini bildirdi. Şuranın tanıtım toplantısı, yarın (17 Temmuz) Orman Genel Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilecek.   

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; Bakanlığın kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla yapılacak olan ve Türkiye’nin en geniş katılımlı sektör istişare platformu olması hedeflenen, III. Tarım ve Orman Şurası’nın 15 yıl aradan sonra Ekim ayında gerçekleştirileceği bildirildi.

III. Tarım ve Orman Şûrası’nın tanıtım toplantısı 17 Temmuz 2019 Çarşamba günü Orman Genel Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilecek. Bakan Bekir Pakdemirli’nin Şûra süreci ile ilgili bilgilendirme konuşması yapacağı toplantıda, saat 13:30’da Şûra yönetmeliği çerçevesinde belirlenen çalışma grupları, Şûra’da üzerinde çalışılacak çalışma belgelerini hazırlamak için başlatılacak süreçte ilk toplantılarını gerçekleştirecekler.

2019 yılı Ekim ayında gerçekleştirilecek Şûra’ya kadar geçecek sürede 21 adet çalışma grubunda; öğretim üyelerinden 163, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden 268, Bakanlık personellerinden 412 kişi ile Bakanlık harici diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 39 kişi, toplamda 882 kişi görev alacak. Tanıtım toplantısına 81 ilin İl Tarım ve Orman Müdürleri ile birlikte yine 81 ilden 162 üreticinin de katılım sağlayacağı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sektör istişare platformu olarak Türkiye’nin en büyüğü olacak olan Şûra kapsamında ayrıca, oluşturulan web sitesindeki “Görüşünü Bildir Platformu” ile önerisi ve katkısı olan tüm vatandaşlarımızın fikirlerine ulaşmak hedeflenmektedir.

Ekim ayında gerçekleştirilecek ve Tarıma dair 25 yıllık yol haritasını belirleyecek olan Şûra sonucunda, alınacak kararlar ve oluşturulacak olan sonuç bildirgesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Külliye’de yapılacak özel programla kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın