Tarımda Milli Birlik Projesinin hedefleri itibariyle doğru ama yapılanmasının yanlış olduğunu belirten TVHB Konsey Başkanı Eroğlu, “Türkiye’de tarıma ve hayvancılığa atak yaptırabilecek ve hedeflere ulaşılabilecek bir yapı yok tam tersi bir kaos oluşturabilecek bir yapı kurulmuş” şeklinde konuştu.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konsey Başkanı Ali Eroğlu, 6 Temmuz Dünya Zoonoz Günü dolayısı ile yaptığı basın açıklamasında, Tarımda Milli Birlik Projesi ve Eylül ayında yapılması planlanan Tarım Şurasına değindi.

Tarımda Milli Birlik Projesinin, kaliteli üretim ve tüketicinin kaliteli ucuz ürüne ulaşması hedefleri itibariyle doğru olduğunu söyleyen Eroğlu; “Bunlara baktığınız zaman bunlar doğru. Ama yapılanmanın yanlış olduğunu beyan ettik. Türkiye’de tarıma ve hayvancılığa atak yaptırabilecek ve hedeflere ulaşılabilecek bir yapı yok tam tersi bir kaos oluşturabilecek bir yapı kurulmuş.” dedi.

Tarımda düzeltilmesi gereken bir şeyler var

Eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanan Tarım Şurası’nın Türkiye’de üçüncü tarım şurası olacağını ifade eden Eroğlu, daha önce 90’lı yıllarda ve 2004 yılında yapıldığını hatırlattı.

Eroğlu şura ile ilgili şunları kaydetti:

“Tarım şurası bir ihtiyaç üzerine yapılır. İyi gitmeyen, düzeltilmesi gereken bir şeyler var. Gerek ulusal gerek ise uluslararası alanlarda yapılaması gerekenler olduğu düşünüldüğü için yapılması isteniyor. Olumsuzluğa neden olan sebepleri ortadan kaldırabiliyorsanız olumlu sonuçlara ulaşırsınız. Bu şuranın gündeme getirilmesini olumlu buluyoruz. Hayvancılıkta etkin bir STK olduğumuzdan çalışma gruplarının içinde yer almak istedir. 17 çalışma grubu kurulacak. Bunlara başvuru yaptık. Biz de birliğimiz adına katılacak isimleri sunduk.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın