Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu: “Tarımda ciddi bir destekleme sıkıntısı var. Yasaya göre tarıma verilen destek gayri safi milli hâsılanın yüzde 1’inden az olamaz. Ama Türkiye’de bu destek hiç yüzde 1’i bulmadı. 2018 milli hasılası 3.7 trilyon TL. Bunun yüzde 1’i 37 milyar TL yapar. Ama 2018 yılı tarım desteklemesi 16.1 milyar TL. Bizim bir tercih yapmamız gerekiyor. Üretim ve verimliliği artırmanın dışında bu ithalatın önüne geçemeyiz.”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, tarım ve hayvancılık ülkesi olarak bilinen Türkiye’nin son yıllarda giderek ithalata bağımlı hale geldiğini savundu. Milli Gazete’den Sezer Yılmaz’a konuşan Eroğlu, “Damızlık ithalatı verimi artırmak ve kaliteyi artırmak için yapılır. Bugüne kadar milyonlarca hayvan gelmiş fakat sürdürülebilirliği başaramamış. Hala ithalat yapılıyorsa demek ki üretimde verimliliği sağlayamamışız. Ülkemiz geçtiğimiz yıllarda tarım ve hayvancılık ülkesi olarak anılırdı. Ama bugün tarım ve hayvancılık ülkesi özelliğini kaybetti” ifadelerini kullandı.

Eroğlu, tarımda ciddi bir destekleme sıkıntısı olduğuna da dikkat çekti. “Yasaya göre tarıma verilen destek gayri safi milli hâsılanın yüzde 1’inden az olamaz. Ama Türkiye’de bu destek hiç yüzde 1’i bulmadı. 2018 milli hasılası 3.7 trilyon TL. Bunun yüzde 1’i 37 milyar TL yapar. Ama 2018 yılı tarım desteklemesi 16.1 milyar TL. Bizim bir tercih yapmamız gerekiyor. Üretim ve verimliliği artırmanın dışında bu ithalatın önüne geçemeyiz” diye konuşan Eroğlu, “Önümüzdeki aylarda bir tarım şûrası yapılacak. Tarım şûrası her anlamıyla ele alınıp sağlıklı politikalar geliştirilmeli. Aksi takdirde zaman kaybetmiş oluruz” dedi.

Haberin tamamı için: Milli Gazete

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın