Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nde hukuk skandalı yaşanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, büyük bir hukuk skandalı ile çalkalanıyor. 1 milyon 100 bin çiftçi ortağının sahibi olduğu Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iki yıldır mevzuatlara aykırı bir şekilde yönetildiği ortaya çıktı. İki yıl önce mevzuatlara aykırı bir şekilde atanan genel müdür için “kişiye özel değişiklikle” işi kılıfına uydurdular.

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nde hukuk skandalı yaşanıyor. İnan’ın haberine göre, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iki yıldır mevzuatlara aykırı bir şekilde yönetildiği ortaya çıktı. Mevzuata aykırı bir şekilde atanan genel müdürün, kişiye özel yönetmelik değişikliği ile hukuksuz atamayı kılıfına uydurmaya çalışması dikkat çekti. 

Yaşlılık aylığı alan istihdam edilemiyor!

Çiftçiye pahalı gübre ve yüksek faizle gündeme gelen Tarım Kredi Kooperatifleri, şimdi de büyük bir hukuk skandalı ile çalkalanıyor. 1581 sayılı özel kanunla yönetilen ve bu kanuna dayanarak hazırlanan insan kaynakları yönetmeliğine göre, Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yaşlılık aylığı almaya hak kazananlar istihdam edilemiyor. Ancak Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın milletvekili emeklisi olmasına rağmen Tarım Kredi Kooperatifleri’nin insan kaynakları yönetmeliğine aykırı bir şekilde bu göreve atandığı ortaya çıktı. Genel Müdür Poyraz’ın mevzuata aykırı atamanın üstünü örtmek için de 2019 yılında yapılan genel kurulda, insan kaynakları yönetmeliğinde kişiye özel bir değişiklik yaptırarak, kendisiyle ilgili emeklilik şartını kaldırttığı gün yüzüne çıktı. 

İnsan Kaynakları Yönetmeliği Bakanlığın Onayı İle Yürürlüğe Giriyor

Tarım Kredi Kooperatifleri, 1581 sayılı özel kanunla kurulmuş ve faaliyetlerini de bu kapsamda yürütüyor. İnsan kaynakları yönetmeliği de bu kanuna göre hazırlanıyor. İnsan kaynakları yönetmeliği, Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu tarafından onaylanarak genel kurulda çiftçi ortakların onayı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın genel kurulu tasdiki ile hukuki bir geçerlilik kazanıyor.

Haberin devamı için: Milli Gazete

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın