Ana Sayfa Haber TARSİD: “Mutfak yanıyor”

TARSİD: “Mutfak yanıyor”

TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin, “Geçici adımlarla kısa vadeli çözüme kavuşturulmaya çalışılan sorunlar artık sadece kırsaldaki üreticinin problemi olmaktan çıktı. Hepimizin mutfağına dayandı. Mutfak, adeta yanıyor” şeklinde konuştu.

Kısa adı TARSİD olan Tarım Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde medyayla ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Toplantıya TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

TARSİD olan Tarım Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu

Toplantıda konuşan TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin,  “Derdimiz tarım. Tarım sektörünü bir bütün olarak kucaklayacağız. Türk tarımının sürdürülebilir olması için elimizi taşın altına koyacağız. Tarım politikalarının oluşturulmasında aktif rol alacağız. Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç var. ” dedi.

Tarımın ülkemiz ve dünya için stratejik öneme sahip bir sektör olduğunu vurgulayan TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argün Şahin, “Kısa bir süre öncesine kadar temel tarımsal ürünlerde kendimize yeter üretimi yapabiliyorduk. Bugün ise ülke olarak üretim imkanımız, iş gücümüz, bilgimiz olmasına rağmen, birçok tarım ürününü ithal etmeye başladık. Bu üretimi yapmamızı engelleyen unsurlardan önde geleni tarımsal iş sektöründe bir bütün olarak yapılanma olmaması ve buna bağlı olarak tarım iş insanları için en temel üretim planlamasının yapılamamasıdır” diye konuştu.

Türk tarımı için endişelenen, tarıma gönül vermiş, tarımı dert edinmiş bir ekiple yola çıktıklarını anlatan Şahin, TARSİD hakkında şu bilgileri verdi:

“TARSİD, Antalya merkezli Türkiye derneğidir. Hedefimiz yedi bölgede tarım sektöründe faaliyet gösteren, alanında uzman isimlere, kişilere ulaşmak. Onlarla bir araya gelmek. Çünkü üyelerimizle güçlüyüz; çünkü hep birlikte güçleneceğiz. Dernek olarak odaklandığımız iki sektör var. Tarım sektörüne girdi sağlayan iş insanları, Tarıma dayalı sektörlerde faaliyet gösteren sanayici ve iş insanları. Bunlar TARSİD’in üye potansiyelini oluşturuyor

Biliyoruz ki yolumuz uzun, yükümüz ağır. Bununla birlikte İnanıyoruz ki Türkiye’nin dört bir tarafında bu yolculuğa değerli deneyimleriyle eşlik etmeyen isteyen, pek çok idealist sektör paydaşı yer alıyor. İzmir, Balıkesir, Ankara ve İstanbul’daki üyelerimizle ilk adımı attık.”

Mutfak Yanıyor

Tarım ve gıda sektörünün kronik sorunlarının artık toplumun tüm kesimini ilgilendirdiğini savunan TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin, “Geçici adımlarla kısa vadeli çözüme kavuşturulmaya çalışılan sorunlar artık sadece kırsaldaki üreticinin problemi olmaktan çıktı. Hepimizin mutfağına dayandı. Mutfak, adeta yanıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de tarımın bugüne kadar bütünsel olarak ele alınmadığının altını çizen Başkan Şahin, “Tarım ve tarımın bütün kolları birbirinden ayrılmayacak kadar önemli. Ne tek başına hayvancılık desteği yeterli olur; ne de sadece üreticiye destek vermek. Tarım, bütüncül yaklaşım içinde ele alınmalı. Biz tarım sektörünü bir bütün olarak kucaklayacağız “ dedi.

Türk Tarımının en büyük sorunu: Verimlilik

Tarımda verimliliği Türk Tarımının en büyük sorunu olarak tanımlayan Başkan Argun Şahin, “Tarımda verimliliği ve üretimi her zaman ön plana almak zorundayız. Türkiye’deki traktör sayısı tüm Avrupa’daki traktör sayısından fazla. Sadece üretmek yetmiyor. Bu üretimi katma değerli hale getirmeliyiz” diye konuştu.

Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç var

Tarımın bir bütün olarak ele alınması ve  “yapısal reform” vurgusunun, tarım ve gıda sektörü açısından da hiç olmadığı kadar önemli hale geldiğine dikkat çeken TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin, “Bir tarafta istikrarsız ve öngörülemeyen üretici maliyetleri ve satış fiyatları, diğer tarafta yüksek seyreden tüketici gıda fiyatları Türkiye’de tarıma bakış açısının köklü şekilde değiştirilmesini gerekli kılıyor. Tarımda yeni şeyler söylemenin zamanıdır. Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Şahin, tarımın Türkiye’nin ana güçlerinden biri olduğunu belirterek, bu gücün harekete geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın

SON YAZILAR

TVHB’den Tarımda Milli Birlik Projesi açıklaması

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi (TVHB) Başkanı Ali Eroğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında sunulan bu yeni çalışmada öyle görülüyor ki ‘çiftçi örgütleri ve meslek örgütleri başta olmak üzere paydaşlara danışılmadan ve konu uzmanları üzerinde teknik analizler yapılmadan’ uygulanmaya konulmak istenmektedir.”

Gaytancıoğlu: Türk tarımını bitirecek proje

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP'nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var.”

“Akla tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirmekte”

TZYMB Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Kiraz, Tarımda Milli Birlik Projesi’ne yönelik açıklamasında; kamuoyunda varlık fonu ile ilgili sık sık olumsuz yorumların yapıldığını, bu fonun içinde bulunan kitlerin bazılarının da aynı zamanda tarıma ortak olacak özel sektörün (holding) içinde olduğunun görüldüğünü, bu durumun akla, tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirdiğini dile getirdi.

Rusya’da yasak, bizde değil mi?

Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Yuliya Şvabauskene, 2018 yılında Türkiye’den gelen 30 bin tondan fazla hastalıklı ürünün geri çevrildiğini ve Türk meyve ve sebzelerde bin 495 kez Rusya’da yasak nesnelerin bulunduğunu söyledi. Bu açıklama akıllara, “Rusya’da yasak olan nesneler, bizde yasak değil mi?” sorusunu getiriyor.

“Bilginin Peşinde, Tecrübenin İzinde”

‘Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi (TAYNAP)’ projesinin paydaş toplantısı Şanlıurfa’da gerçekleştirildi. “Bilginin Peşinde, Tecrübenin İzinde” söylemini vurgulayan projenin paydaş danışma grupları toplantısı ve kapasite geliştirme eğitim programı 16 -18 Nisan 2019 tarihleri arasında eğitimcilerin katılımı ile gerçekleşti.
4,787BeğenenlerBeğen
376TakipçilerTakip Et
485TakipçilerTakip Et