Ana Sayfa Haber TARSİD: “Mutfak yanıyor”

TARSİD: “Mutfak yanıyor”

TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin, “Geçici adımlarla kısa vadeli çözüme kavuşturulmaya çalışılan sorunlar artık sadece kırsaldaki üreticinin problemi olmaktan çıktı. Hepimizin mutfağına dayandı. Mutfak, adeta yanıyor” şeklinde konuştu.

Kısa adı TARSİD olan Tarım Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde medyayla ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Toplantıya TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

TARSİD olan Tarım Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu

Toplantıda konuşan TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin,  “Derdimiz tarım. Tarım sektörünü bir bütün olarak kucaklayacağız. Türk tarımının sürdürülebilir olması için elimizi taşın altına koyacağız. Tarım politikalarının oluşturulmasında aktif rol alacağız. Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç var. ” dedi.

Tarımın ülkemiz ve dünya için stratejik öneme sahip bir sektör olduğunu vurgulayan TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argün Şahin, “Kısa bir süre öncesine kadar temel tarımsal ürünlerde kendimize yeter üretimi yapabiliyorduk. Bugün ise ülke olarak üretim imkanımız, iş gücümüz, bilgimiz olmasına rağmen, birçok tarım ürününü ithal etmeye başladık. Bu üretimi yapmamızı engelleyen unsurlardan önde geleni tarımsal iş sektöründe bir bütün olarak yapılanma olmaması ve buna bağlı olarak tarım iş insanları için en temel üretim planlamasının yapılamamasıdır” diye konuştu.

Türk tarımı için endişelenen, tarıma gönül vermiş, tarımı dert edinmiş bir ekiple yola çıktıklarını anlatan Şahin, TARSİD hakkında şu bilgileri verdi:

“TARSİD, Antalya merkezli Türkiye derneğidir. Hedefimiz yedi bölgede tarım sektöründe faaliyet gösteren, alanında uzman isimlere, kişilere ulaşmak. Onlarla bir araya gelmek. Çünkü üyelerimizle güçlüyüz; çünkü hep birlikte güçleneceğiz. Dernek olarak odaklandığımız iki sektör var. Tarım sektörüne girdi sağlayan iş insanları, Tarıma dayalı sektörlerde faaliyet gösteren sanayici ve iş insanları. Bunlar TARSİD’in üye potansiyelini oluşturuyor

Biliyoruz ki yolumuz uzun, yükümüz ağır. Bununla birlikte İnanıyoruz ki Türkiye’nin dört bir tarafında bu yolculuğa değerli deneyimleriyle eşlik etmeyen isteyen, pek çok idealist sektör paydaşı yer alıyor. İzmir, Balıkesir, Ankara ve İstanbul’daki üyelerimizle ilk adımı attık.”

Mutfak Yanıyor

Tarım ve gıda sektörünün kronik sorunlarının artık toplumun tüm kesimini ilgilendirdiğini savunan TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin, “Geçici adımlarla kısa vadeli çözüme kavuşturulmaya çalışılan sorunlar artık sadece kırsaldaki üreticinin problemi olmaktan çıktı. Hepimizin mutfağına dayandı. Mutfak, adeta yanıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de tarımın bugüne kadar bütünsel olarak ele alınmadığının altını çizen Başkan Şahin, “Tarım ve tarımın bütün kolları birbirinden ayrılmayacak kadar önemli. Ne tek başına hayvancılık desteği yeterli olur; ne de sadece üreticiye destek vermek. Tarım, bütüncül yaklaşım içinde ele alınmalı. Biz tarım sektörünü bir bütün olarak kucaklayacağız “ dedi.

Türk Tarımının en büyük sorunu: Verimlilik

Tarımda verimliliği Türk Tarımının en büyük sorunu olarak tanımlayan Başkan Argun Şahin, “Tarımda verimliliği ve üretimi her zaman ön plana almak zorundayız. Türkiye’deki traktör sayısı tüm Avrupa’daki traktör sayısından fazla. Sadece üretmek yetmiyor. Bu üretimi katma değerli hale getirmeliyiz” diye konuştu.

Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç var

Tarımın bir bütün olarak ele alınması ve  “yapısal reform” vurgusunun, tarım ve gıda sektörü açısından da hiç olmadığı kadar önemli hale geldiğine dikkat çeken TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin, “Bir tarafta istikrarsız ve öngörülemeyen üretici maliyetleri ve satış fiyatları, diğer tarafta yüksek seyreden tüketici gıda fiyatları Türkiye’de tarıma bakış açısının köklü şekilde değiştirilmesini gerekli kılıyor. Tarımda yeni şeyler söylemenin zamanıdır. Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Şahin, tarımın Türkiye’nin ana güçlerinden biri olduğunu belirterek, bu gücün harekete geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın

SON YAZILAR

Gürer: “Hileli üretim yapan firmalar, verilen cezayı ödeyip tekrar üretime devam ediyorlar”

Daha önce denetimlerde hileli üretim yaptığı tespit edilen firmaların yine üretime devam ettiğinin ortaya çıktığını anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Çünkü yeterli ve caydırıcı olmayan cezalar nedeniyle hileli üretim yapan firmalar, verilen cezayı ödeyip tekrar üretime devam ediyorlar. Bu firmalar isim ve markalarını değiştirerek üretimlerini sürdürüyor. Ülkemizin değişik illerinde bu tür durumlara rastlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Sefer Aycan: “Hala Türkiye’de gıda fiyatları yüksek”

Gıda fiyatlarının yüksekliğine dikkat çeken MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, “Hane harcamalarının yüzde 20'si gıda harcamasıdır. Yetersiz hayvansal gıda tüketimine rağmen yüzde 20'dir. Hayvansal gıdayı arttırdığımızda bunun yüzde 30'a çıkacağı görülmektedir. Bu büyük bir rakamdır. Özellikle dar gelirli hanelerde bu durum; yetersiz veya dengesiz beslenme nedenidir.” şeklinde konuştu.

Menopozu işaret eden 15 belirti

Yıllarca devam eden bir süreç olan menopoz öncesi ve sonrası dönemde bazı kadınların hiç şikayeti olmaz ya da çok hafif şikayetleri olabiliyorken; bazı kadınlar çok daha ağır sıkıntılar yaşayabiliyor.

İran yaptırımlarını delmekle suçlanan Halkbank’tan açıklama

Halkbank: “Söz konusu iddialara ilişkin Bankamız masumiyetini ortaya koyan bağımsız inceleme sonuçlarının, kanıtları ile birlikte ABD Adalet Bakanlığı ile paylaşılmasına rağmen iddianame hazırlanarak dava açılması manidardır.”

Vakıfbank’tan düşük faizli traktör kredisi

VakıfBank, otomotivde yerli üretime destek olan taşıt kredisi kampanyasına traktörü de ekledi. Yüzde 0,49-0,69 oranlı düşük faizli traktör kredisi, anlaşmalı markalardan 0 kilometre alımlarında geçerli olacak. Kampanya ile çiftçiye 5 yıl vade ve hasatta ödeme imkânı da sunulacak.
4,786BeğenenlerBeğen
482TakipçilerTakip Et
551TakipçilerTakip Et