Türkiye Hartum Büyükelçiliğinde Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanlığı arasında Türkiye'nin kullanımına açılacak arazilerin koordinatlarının belirlendiği anlaşma 10 Eylül 2018 tarihinde imzalandı.

Türkiye ile Sudan arasında anlaşma imzalandı. Söz konusu anlaşmayla Türkiye’nin kullanımına açılacak arazilerin koordinatları belirlendi. Anlaşma, Türkiye’den Sudan’a gidecek makine ve teçhizatın gümrüklerden geçişini kolaylaştıracak ve sürecin ardından Türk iş adamlarının yatırımı başlayacak.

Türkiye Hartum Büyükelçiliğinde Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanlığı arasında Türkiye’nin kullanımına açılacak arazilerin koordinatlarının belirlendiği anlaşma 10 Eylül 2018 tarihinde imzalandı.

Söz konusu anlaşmayla Türkiye’nin kullanımına açılacak arazilerin koordinatları belirlendi. Anlaşma, Türkiye’den Sudan’a gidecek makine ve teçhizatın gümrüklerden geçişini kolaylaştıracak ve sürecin ardından Türk iş adamlarının yatırımı başlayacak.

Ziraat Katılım Bankasının da Hartum’da bir şube açması konusunda anlaşmaya varıldığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “İki ülke arasındaki ticaret miktarını artırmak için bankacılık ve finans sektörünün de bu işin içinde olması gerekiyor. Bu da saç ayaklarından birini daha tamamladığımız anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, Türkiye’nin kuracağı pilot çiftlik için 12 bin 500 dönümlük alanın ekipler tarafından gezilerek beğenildiğini, kasımdan itibaren o alanın da teslim alınacağını söyledi. Türkiye, Sudan ve üçüncü ülkelerin gıda arz güvenliğini sağlayacak olan 780 bin 500 hektarlık arazinin de koordinatlarının kendilerine teslim edildiğini açıkladı.

Anlaşmaların ardından Bakan Dr. Pakdemirli Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir’e nezaket ziyaretinde bulundu. Pakdemirli, basına kapalı olarak gerçekleşen kabulün ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın zamanda gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, dost ve kardeş ülke Sudan’da bulunduklarını belirten Bakan Dr. Pakdemirli, “Başta tarım ve hayvancılık olmak üzere birçok konuda iş birliği için buradayız.” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 80 kişilik bir delegasyonla Sudan’da olduklarını vurgulayarak, güzel anlaşmalar yapıldığını, kısa bir zamanda güzel neticeler almanın memnuniyet verici olduğunu aktaran Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Biz de Sudan Devlet Başkanı El-Beşir’e bir nezaket ziyaretinde bulunduk. Güzel tarafı kendisine iletilecek çok az konumuz kaldı çünkü bunların hepsini 3 günlük ziyaretin 2 gününde çözebildik. Akşam da güzel anlaşmalara imza attık. İki ülke arasında bugünkü ticaret hacmi 481 milyon dolar. Bunu daha da artırmak için en önemli saç ayaklarından bir tanesi de Ziraat Katılım Bankasının burada bir şubesinin açılmasıydı. Bununla ilgili prensip anlaşmasını da Ticaret Bakan Yardımcımız Fatih Metin’in bizlere katkısı sayesinde yaptık.”

Pakdemirli, Maden Tetkik ve Arama Kurumunun da Sudan’da şirket kurduğunu ve madenlerle ilgili çalışmalara başladığına işaret etti ve tarım ve hayvancılık alanındaki saha teslimlerinde nihai aşamaya gelindiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Burada Türk yatırımcılarıyla kullanacağımız sahaların koordinatları belli oldu ve pilot çiftliği de teslim aldık. Bununla ilgili de prensip anlaşma metnine de bugün itibarıyla imzayı attık. Bundan sonra Sudan’ı daha sıkı çalışıp, daha çok ziyaret edip, iki tarafın da maksimum derecede fayda sağlaması açısından çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yoğun mesaisi arasında bizi kabul ettiği için Devlet Başkanı El-Beşir’e teşekkür ediyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz