Su ürünleri yetiştiricilerine 52 milyon TL’lik destekleme ödemesine yarın başlanıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, su ürünleri yetiştiricilerine 52 milyon liralık destekleme ödemelerine yarın başlanacağını açıkladı.

Balıkçılık ve su ürünleri sektörüne desteklerini artırarak devam ettirdiklerini ifade eden Bakan Fakıbaba, “Bu kapsamda su ürünleri yetiştiriciliği yapan üreticilerimize yarın akşamdan itibaren yaklaşık 52 milyon TL’lik destekleme ödemelerine başlayacağız. Bakanlığımızın sağladığı bu destekler ile önümüzdeki yıl itibariyle su ürünleri ihracatımızın 1 milyar doları yakalayacağına inanıyorum.” dedi.

Bakan Fakıbaba, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, su ürünleri yetiştiriciliğini AK Parti hükümetleri olarak ilk defa 2003 yılında destekleme kapsamına aldıklarını, geçen 14 yılda üreticilere 1,2 milyar TL’lik destekleme ödemesi yaptıklarını hatırlattı. 2003’te sektöre 1 milyon TL yetiştiricilik desteği verilirken bu rakamı her yıl artırarak 2017 yılında 43 milyon TL’ye çıkardıklarını kaydeden Fakıbaba, bu desteklerle son 14 yılda; bin 245 olan yetiştiricilik tesisi sayısının %87 artışla 2 bin 326’ya, 61 bin ton olan üretim miktarının %315 artışla 253 bin tona, üretim değerinin ise %443 artışla 843 milyon TL’den 4.6 milyar TL’ye yükseldiğini vurguladı

Su ürünleri ihracatının yüzde 75’i balık çiftliklerinden

Bakan Fakıbaba, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Desteklerimizin yanı sıra üretimdeki artış ve işleme teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak su ürünleri ihracatımızda da önemli artış yaşandı. Nitekim 2002 yılında 27 bin ton olan su ürünleri ihracatımız 2017 yılında %481 artışla 157 bin tona, değer olarak ise 97 milyon dolardan 850 milyon dolara çıktı. Yüzde 75’ini balık çiftliklerimizden üretilen balıklarımızın oluşturduğu bu ihracatı; başta AB ülkeleri olmak üzere aralarında Japonya, ABD, Rusya ve Kore gibi ülkelerin de yer aldığı 80 ülkeye yapıyoruz.

Yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklarımız; aynı zamanda kalitesi, lezzeti ve gıda güvenliği ile dünyada kendisini kabul ettirerek çeşitli ödüller de almaktadır.

Balıkçılık ve su ürünleri sektörünü daha da geliştirmek ve halkımızın daha bol balık tüketebilmesini sağlamak amacıyla desteklerimizi artırarak devam ettiriyoruz. Bu kapsamda su ürünleri yetiştiriciliği yapan üreticilerimize yarın akşamdan itibaren yaklaşık 52 milyon TL’lik destekleme ödemelerine başlayacağız. Bakanlığımızın sağladığı bu destekler ile önümüzdeki yıl itibariyle su ürünleri ihracatımızın 1 milyar doları yakalayacağına inanıyorum.

Bu yıl alabalık üretiminde destekleme birim fiyatını 0,65 TL/kg’dan 0,75 TL/kg’a yükselttik. Yeni türlerde su ürünleri üretim yapan yetiştiricilere 1 TL/kg,  midye üretimi yapan yetiştiricilere 0,05 TL/kg destek vereceğiz. Kapalı sistemde üretim yapan yetiştiricilere, mevcut birim fiyatına ilaveten 0,50 TL/kg destek sağlayacağız.

İç ve dış piyasaya arz edilen ürünlerde tür çeşitliliği artırmak için geçen yıl başlattığımız Karadeniz alası, Kırmızı benekli alabalık ve Salmo gibi alabalık türlerinin yetiştiriciliğini yapan üreticilerimize 25 kuruş ilave destekte bulunacağız. Ayrıca ürünlerin güvenilirliğini, izlenebilirliğini ve markalaşmasını sağlamak amacıyla 2017 yılında uygulamaya koyduğumuz balık tanıma kartı (etiket) desteğimiz de %50 artırılarak adet başına 3 kuruş olacak.

Sağlıklı beslenmede önemli bir protein kaynağı olan su ürünleri üretiminde tür çeşitliliğinin ve üretim miktarının artırılması Bakanlığımızın öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu önceliğimiz doğrultusunda sektörü ve üreticilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın