Balıkçılar için 2017-2018 av sezonu, 1 Eylül’de açılıyor. Yeni av sezonu dolayısıyla bir açıklama yayınlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Balıkçılarımız, dört buçuk aylık bir aradan sonra yarın 1 Eylül’de, “Vira Bismillah” diyecekler. Başlayacak olan yeni av sezonunun balıkçılarımıza hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 1 Eylül’de başlayacak 2017-2018 balıkçılık sezonu dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Bakan Fakıbaba, başta balık olmak üzere tüm su ürünlerinin yeni av sezonunda vatandaş tarafından bol bol tüketilmesini tavsiye etti. Bakanlığının su ürünleri politikalarının ana hedefinin, halka bol ve ucuz balık sağlamak olduğu kadar, deniz, göl, baraj ve nehirlerdeki su ürünleri ve balık kaynaklarını koruyarak, sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamak olduğunu ifade eden Fakıbaba; “Unutulmamalıdır ki; doğal kaynaklar sonsuz değildir. Bu kaynaklar, gelecek nesillere aktaracağımız bir emanettir. Bu nedenle, koruma ve kullanma dengesini mutlaka gözetmek zorundayız.” dedi.

Bakanlık olarak bu dengeyi kurabilmek ve balıkçıların daha kazançlı bir sezon geçirmesini sağlayabilmek amacıyla, birçok bilimsel araştırma yaptıklarını, yeni projeler geliştirip, farklı destekleme modellerini uygulamaya aldıklarını ifade eden Fakıbaba, balıkçılara ÖTV’siz yakıt indirimi sağladıklarını, bu kapsamda 1.2 milyar TL destek verildiğini aktardı.

“1211 balıkçı teknesi av filosundan çıkarıldı”

Fakıbaba açıklamasında şunları kaydetti: “Denizlerimizde aşırı av baskısı oluşturan ve balıkçılığımızın sürdürülebilirliğini olumsuz etkileyen 1211 balıkçı teknesi, bedelleri peşin olarak ödenerek av filosundan çıkarıldı. Bu kapsamda balıkçılarımıza 160 milyon TL ödeme yapıldı. Bu uygulama 2018 yılında da devam edecek.

Bu yıl ilk kez uygulamaya başlanılacak yeni bir destekleme modelimiz olan, “Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Kayıt Altına Alınması ve Desteklenmesi” programıyla, göllerimiz ve barajlarımızda avcılık yapan tüm balıkçı tekneleri dâhil, denizlerimizde faaliyet gösteren 10 metreden küçük balıkçı teknelerinin tamamı destekleme kapsamına alınacak. Avcılık faaliyetlerinin kayıt altına alınması karşılığında gemi başına boylarına göre 500-1.000 (bin) TL arasında destekleme ödemesi yapılacak.”

“1350 balıkçı teknesine BAGİS cihazı takıldı”

“Bu sene balıkçılık filomuzdaki boyu 12 metreden daha büyük 1350 balıkçı teknesine, bedellerinin tamamı Bakanlığımız tarafından karşılanan, “Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi” (BAGİS) cihazları takıldı. Bu sistemle teknelerin avcılık faaliyetleri, GSM ve uydu aracığıyla anlık olarak takip edilmekte, bu sayede avcılığın denetlenmesi ve avcılık verilerinin toplanması sağlanmaktadır. Bu sayede kaçak avcılık yapan teknelerin haksız kazanç sağlamalarının önüne geçilmesinde de büyük bir adım atılmış oldu.”

Bakan Fakıbaba, balıkçıları, özellikle küçük balıkları avlamaktan ve satmaktan kaçınmaları gerektiği konusunda uyardı.

“Balıkçılarımız küçük balıkları avlamaktan kaçınmalı”

“Bu yıl yine ilk kez denizlerimizdeki berekete bereket katmak, çipura ve levrek stoklarını desteklemek amacıyla Akdeniz’deki lagünlerimizden binlerce levrek ve çipura balığı denizlerimize bırakıldı.

Su ürünleri kaynaklarının korunması amacıyla, avcılıkla ilgili getirilen tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından belirlenen kurallara balıkçılarımızın uyması büyük önem taşıyor. Balıkçılarımızın özellikle küçük balıkları avlamaktan ve satmaktan kaçınmaları gerekiyor.

Kurallara uymayan balıkçıların takibi ve getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi tüm imkânlar seferber edilerek, yeni sezonda da devam edilecek. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri de alınmış durumda.

2017-2018 av sezonunun, balıkçılarımız için bereketli olmasını, kazasız sıkıntısız tamamlanmasını, halkımızın da bu sağlıklı nimetten bolca yararlanmasını dileyerek, balıkçılarımıza pruvanız ‘neta’ olsun diyorum.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER