Su ürünleri sektörü 2019 yılının ilk iki ayında ihracatını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19 oranında artırarak 153,5 milyon dolardan 182,7 milyon dolara yükseltti.

TİM Su Ürünleri Sektör Konseyi Üyesi Ahmet Tuncay Sagun, Boston’da düzenlenen Seafood Expo North America (SENA) Fuarı’nda su ürünleri sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu. 2018 yılını 958,5 milyon dolar ihracat ile kapatan sektörün, 2019 yılının ilk iki ayında ihracatını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19 oranında artırarak 153,5 milyon dolardan 182,7 milyon dolara yükselttiğini belirten Sagun; 2023 yılı ihracat hedefine daha önce ulaşarak, 2 milyar dolar olarak revize eden sektörün, bu hedefi de aşacağının sinyallerini verdiğini söyledi.

ABD pazarında deniz levreği, çipura ve mavi yüzgeçli orkinosun büyük beğeni topladığını söyleyen Sagun “Bu ülkeye ihracatımız 10 yılda 5 milyon dolardan 40 milyon dolara çıktı. 2019 yılının ilk iki ayında ise 7 milyon dolarlık ihracat yaptık. Yıl sonunda 60 milyon doları aşarız” dedi.  

Sagun, ABD pazarında ürün çeşitliliği konusunda da çalışmalara ağırlık verdiklerini de belirterek, ABD pazarına Karadeniz Somunu ihraç etmeye de başladıklarını sözlerine ekledi.

Soldan sağa: Ahmet Tuncay Sagun – Ceylan Özen Erişen – Oğulcan Sagun

Türkiye yine fuarın gözdesi oldu

Boston’da düzenlenen Seafood Expo North America (SENA) Fuarı’na geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin (İSHİB) milli katılım organizasyonuyla Türkiye’nin önde gelen firmaları katıldı. Fuarı ziyaret eden Türkiye’nin Boston Başkonsolosu Ceylan Özen Erişen ise standları tek tek gezerek, firmalara başarılar diledi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın