Pakdemirli: “Dijital Tarım Pazarında işlem hacmi 110 milyon lirayı aştı”

0
3629
Pakdemirli: “Dijital Tarım Pazarında işlem hacmi 110 milyon lirayı aştı”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yalnızca 4 aydır aktif olmasına rağmen Dijital Tarım Pazarı kapsamında yapılan işlem hacminin 14 milyon doları yani 110 milyon lirayı aştığını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, video konferans aracılığıyla Suudi Arabistan’ın başkanlığında gerçekleştirilen G20 Tarım ve Su Bakanları toplantısına katılarak, tarım ve gıda konusunda bir konuşma yaptı.

Koronavirüs salgınının gıda güvenliği, tarım ve suyun sürdürülebilir kullanımıyla ilgili sorumlulukların öneminin bir kez daha ortaya çıktığına işaret eden Pakdemirli, “Bugünkü toplantının Bakanlar Bildirisi kilit önemde birçok konuya değinmektedir ve ben bu konuların hepsinin işbirliği de dâhil olmak üzere kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Pakdemirli, Türkiye olarak bu kilit konularda gayretle çalışmalarına devam ettiklerini ve son G20 toplantısından beri gıda kaybı ve israfı ve tarımın dijitalleştirilmesine daha fazla vurgu yaptıklarını söyledi.

Pakdemirli, salgın sebebiyle küresel gıda sisteminin büyük bir stresle yüzleşmek zorunda kaldığını ve gıda zincirinin tamamının da bu durumdan etkilendiğini söyledi.

“Salgın sürecinde gerekli önlemleri aldık”

Salgının başlangıcında, gıda sanayisiyle yakın irtibatta olmak, perakende sektörünün stok seviyelerini artırmak ve mevsimlik işçilerin ulaşım ve yaşam koşullarını düzenlemek gibi birçok konuda gerekli önlemleri aldıklarını dile getiren Pakdemirli, bu önlemler sayesinde Türkiye’nin göreceli olarak yumuşak bir yayılma sürecini deneyimlediğini belitti.

“Herkes için gıda güvenliği sağlanmalı”

Dünyanın tamamının halen alarm halinde olduğunu ve bu durumun bir süre daha devam edecek gibi göründüğünü anlatan Pakdemirli, bu sebeple, herkes için gıda güvenliğinin sağlanması ve uluslararası ticaretin kesintiye uğramadan devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Dijital tarım pazarında işlem hacmi 110 milyon lirayı aştı”

Diğer taraftan salgının, çevirimiçi pazarlama metotlarının önemini açığa çıkardığını belirten Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Bu yüzden, bu durumu biz tarım sektörüne yansıttık ve Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) projesini başlattık. Proje arz ve talep zinciri için web tabanlı bir dijital platform içermektedir. Ve bu platform, küçük çiftçilerden perakende sektöründeki büyük oyunculara kadar geniş bir üye yelpazesi içermekte ve çiftçilerimize birçok yeni fırsat sunmakta ve pazarlama kapasitelerini güçlendirmelerini kolaylaştırmakta ve etkili finansal araçları güçlendirmektedir. Sistem aynı zamanda sözleşmeli tarıma da uygundur. Yalnızca 4 aydır aktif olmasına rağmen Dijital Tarım Pazarı kapsamında yapılan işlem hacmi 14 Milyon dolara yani 110 milyon lirayı aştı.”

“Salgın, su ile ilgili sorunların dünya nüfusu üzerindeki etkilerini daha da kuvvetlendirmiştir” diyen Pakdemirli, “Hepimizin bildiği gibi, suyun, aynı zamanda, Covid-19’a karşı alınan güncel önlemler ve gelecekteki iyileşme ve toparlanma aşamaları için güçlü bir rolü vardır. Suudi Arabistan kendi başkalığında su ve suyun diğer sektörler arasında sağladığı güçlü bağın altını çizmiştir.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here