6.8 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021

Pakdemirli: “Destek ödemelerine hız verdik”

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ilkbahar döneminde destekleme ödemelerine hız verdiklerini, Nisan ayı itibarıyla bitkisel üretim desteklemelerinin %51’ine tekabül eden 6,27 milyar TL’nin çiftçilere ödendiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, desteklemeler konusunda yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Çiftçilerimizin nakdi desteğe en fazla ihtiyaç duyduğu ilkbahar döneminde, bitkisel üretim destekleme ödemelerini aksatmadan çiftçilerimizin hesaplarına yatırdık.

Bu bağlamda, bitkisel üretim destekleme bütçesinin % 51’ine tekabül eden 6,27 milyar TL’yi Nisan ayı itibariyle çiftçilerimize ödedik. Destekleme bütçesinin kalan 6 milyar TL’lik kısmını ise ödeme takvimine göre çiftçilerimizin hesaplarına yatırmaya devam edeceğiz.

Yine bu dönemde artan gübre fiyatları karşında çiftçilerimizin olumsuz etkilenmemesi ve tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi için mevcut Gübre Desteklerini %100 oranında artırdık.

Ayrıca Fark Ödemesi Desteği kapsamında; kütlü pamuk primini % 37,5, yağlık ayçiçeği primini % 25 artırdık. Destekleme birim fiyatlarında ise en yüksek artışı sertifikalı tohum kullanım desteğine yaptık.”

Son Haberler

Kestane kanseriyle mücadelede başarı

Kestane kanseriyle mücadelede başarı