Şile’de bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Tohum Takas Şenliği”ne 70 yıldır özenle korunan domates tohumu damga vurdu.

Şile Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Tohum Takas Şenliği”ne Zeytinburnu Belediyesi Tıbbi Bitkiler Bahçesi 70 yıllık domates tohumuyla katıldı. Erzincanlı bir vatandaş tarafından ata tohumculuk geleneğiyle saklanarak 11 yıl önce Zeytinburnu Belediyesi Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ne teslim edilen tohum, bahçede bulunmayan farklı türde mısır tohumla takas edildi.

TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ'NE 70 YILLIK DOMATES TOHUMU DAMGA VURDU ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ, TOHUM TAKASINA 70 YILLIK DOMATES TOHUMUYLA KATILDI
TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ’NE 70 YILLIK DOMATES TOHUMU DAMGA VURDU ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ, TOHUM TAKASINA 70 YILLIK DOMATES TOHUMUYLA KATILDI

700 çeşit bitki türü koruma altında

Zeytinburnu Belediyesi Tıbbi Bitkiler Bahçesi, ata tohumların takas edildiği Şile Yeryüzü Pazarı’ndaki şenliğe ekinezya, kişniş, hatmi, melisa, çörekotu, aynısefa, biber ve 70 yıllık domates tohumuyla katıldı. 70 yıl öncesinden bugüne taşınması başarılmış domates tohumu, tohum takasçılarından yoğun ilgi gördü. Domates tohumuyla ilgili konuşan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde görevli Uzman Biyolog Tuğçe Ağba, tohumu bahçelerinde bulunmayan farklı türde mısır tohumuyla takas ettiklerini söyledi. Dikkatleri üzerine çeken 70 yıllık domates tohumu, 11 yıl önce Erzincan’daki bir köyden gelen vatandaşın vasıtasıyla Zeytinburnu Belediyesi Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ne teslim edilmişti. Tohumun devamlılığını sağlayarak bugüne taşıyan bahçe yetkilileri, tohumla yetişen ürünlerin tamamen doğal olduğunu belirtti.

Zeytinburnu’ndaki bahçede 700 çeşit bitki türünü koruma altına aldıklarını söyleyen Biyolog Ağba, “Tohum Takas Şenliği’ne 700 çeşit bitki türümüze ait tohumlarla katıldık. Tohumlarımız arasında en önemlisi 70 yıllık domates tohumuydu. Doğal olarak köyden gelen bu tohumun yaklaşık 11 yıldır devamlılığını sağlamaya çalışıyoruz. Bunun dışında biber, ekinezya ve melisa tohumu da takas için getirdiğimiz tohumlardan birkaçı.” dedi.

“Bahçemizde bulunmayan ata tohumlarla takas ediyoruz”

Vatandaşların ilgisini çeken 70 yıllık domates tohumunun takası hakkında konuşan Ağba, “Aslında amacımız daha fazla kişiye ulaşmak, bu tohumdan bir tane bile olsa vatandaşlara verebilmemiz bizim için büyük avantaj. Az önce bir mısır tohumuna rastladık. Zeytinburnu’ndaki bahçemizde bulunmayan bir mısır türüydü. Domates tohumumuzu onunla ve mercanköşkü tohumuyla takas ettik. Tohumları takas ederken dikkat ettiğimiz nokta ise bahçemizde bulunmayan türden olmasıdır.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz