Yaşadıkları toplumun sorunlarına çözüm arayan sosyal girişimcileri bir araya getiren ve projelerini geliştirmelerine destek olan Red Bull Amaphiko, platformda yer alan girişimlerin hikayelerini video serisi olarak yayınlıyor. Hikayesi videolaştırılan ilk sosyal girişim Tarlamvar, çiftçiye istihdam sağlarken şehirlinin de sebze ve meyveleri en taze haliyle tüketmesini amaçlıyor.

Sonat Kaymaz ve Ata Cengiz’in sürdürülebilir tarım için hayata geçirdiği Tarlamvar projesi ile çiftçiler ağaçlarını sahiplendirip, gelir elde ederken tüketici de hasat zamanı geldiğinde ürününe kavuşuyor.

Red Bull Amaphiko’nun desteklediği sosyal girişimlerden biri olan Tarlamvar, bugün 12 yörede 35 çiftçi aile ile çalışarak çiftçi ailelerin gelirlerini arttırmaya çalışırken, Türkiye’nin tarımsal anlamda kapasitesini gerçek anlamda kullanmasını, gıdada kendi kendine yeten bir ülke olmasını da destekliyor.

Tarlamvar kurucularından Ata Cengiz (solda)

Tüketicileri doğrudan çiftçilerle tanıştırarak sağlıklı gıdaya erişimi kolaylaştıran Tarlamvar, üretimin her aşamasında takip imkânı yaratıyor. Hasat zamanına kadar ağacını takip edebilen tüketici, satın aldığı meyve ve sebzeden kendi üretmişçesine emin olabiliyor. Tarlamvar ayrıca meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesini de destekliyor.

Yakın zamanda farklı şehirlerde düzenlenen Red Bull Amaphiko Connect etkinlikleriyle genç sosyal girişimci adaylarıyla buluşan Tarlamvar kurucuları, hikayelerini paylaşarak yeni sosyal girişimlerin ortaya çıkmasında katkıda bulunacak konuşmalar gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın