Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında 6 bin 478 adet başvuru yapıldığını, bu projelerin tamamı onaylandığı ve sözleşmeye bağlandığı takdirde, hibeye esas tutarı olan 3,6 milyar liranın 1,8 milyar lirasını hibe olarak ödeyeceklerini açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanlık olarak 2006 yılından bu yana genel bütçe imkânları ile kırsal kesimde yaşayan üreticileri desteklemek ve tarım-sanayi entegrasyonunu sağlamak amacıyla “Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı”nı (KKYDP) yürüttüklerini hatırlatan Fakıbaba; program kapsamında bugüne kadar tarımsal ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması için 7 bin 930 tesise, yatırım tutarının yüzde 50’si oranına tekabül eden toplam 2 milyar 100 milyon lira hibe desteği ödemesi yaptıklarını kaydetti.

Tarımsal tesislerin yanı sıra 262 bin adet tarım alet ve makinesi alımına 1 milyar lira, sulama suyunun tasarruflu kullanımına yönelik 13 bin 537 bireysel ve toplu basınçlı sulama tesisine 288 milyon lira hibe desteği sağladıklarını ifade eden Fakıbaba; açıklamasına şöyle devam etti:

“Böylece kırsal kalkınma yatırımlarına toplamda 3,4 milyar lira hibe desteği vermiş olduk. Yatırımcıların kendi katkısı ve bu yatırımların; inşaat, hizmetler, ulaşım, ticaret gibi diğer sektörlere olan etkisini de dikkate aldığımızda, bu destek programımızla; kırsal alanda yaklaşık 10 milyar liralık bir ekonomik büyüklük oluşturulduğunu görüyoruz.

Bu projelerle aynı zamanda yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağladık.

Bugüne kadar 11 etabı tamamlanan KKYDP’nın 12. Etabı için proje başvuruları 11 Aralık 2017 tarihinde sona erdi. Bu etapta, 6 bin 478 adet başvuru yapıldı. Bu başvurularla ilgili, illerde “Proje Değerlendirme Komisyonları” ve merkezde Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nce yapılacak değerlendirmeler sonucunda programa alınacak projeleri belirleyeceğiz.

Belirlenen bu projelerin tamamı onaylandığı ve sözleşmeye bağlandığı takdirde, hibeye esas tutarı olan 3,6 milyar liranın 1,8 milyar lirasını hibe olarak ödeyeceğiz.

Kırsal alandaki kalkınmamızı sağlamamız, üretimi artırmamız, hayvancılığımızı geliştirmemiz amacıyla üreticilerimize ve sektöre yönelik desteğimiz artarak devam edecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz