Japonya ve Güney Kore GDO endişesiyle ABD’den buğday ithalatını askıya aldı

0
1312
2013 yılından beri Japonya ve Amerika’dan buğday ithal eden diğer ülkeler düzenli olarak buğday ürünlerinde GDO denetimi gerçekleştiriyor.

 Amerikan Tarım Bakanlığı tarafından Washington eyaletinde bir tarlada GDO’lu buğday çeşitlerine rastlanıldığına yönelik açıklamanın ardından Japonya ve Güney Kore, ABD’den buğday ithalatını geçici bir süre durdurma kararı aldı. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından Temmuz ayı sonunda Washington eyaletinde bir tarlada genetiği değiştirilmiş (GDO’lu) buğdaylara rastlandığı açıklandı. Amerika’da GDO’lu buğdayların yasal olarak satışı ve ticari üretimi yapılmıyor. Amerika Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetim Servisi (APHIS) konu ile ilgili hızla harekete geçildiği ve gerekli detaylı incelemelerin yapıldığı açıklamasında bulundu.

ABD Tarım Bakanlığı geçen hafta Japonya ve Güney Kore’nin bu gelişme karşısında Amerika’dan buğday alımını durdurmak için gerekli adımları attıkları yönünde bir açıklamada bulundu. Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Japonya Tarım, Balıkçılık ve Ormancılık Bakanlığı ithal edilen ürünlerin denetimine başlanıncaya kadar Amerika’dan gıda amaçlı beyaz buğday alımını ve Amerika’nın batı sahilinden yem amaçlı buğday alımını durduracak. Japonya ayrıca Amerika’dan daha önce ithal edilmiş olan buğdayların dağıtımını denetimler tamamlanana kadar durdurma kararı aldı.

Japonya’nın ardından Güney Kore de Amerika’dan gıda amaçlı buğday alımını durdurma kararı aldı. Amerika buğdayının beşinci en büyük pazarı olan Güney Kore, un olarak Amerika’dan ithal edilen buğday ve yem amaçlı buğdaylar için de karantina önlemlerini hayata geçireceğini açıkladı.

Japonya daha önce de 2013 yılı ortasında Oregon’da farklı bir GDO’lu buğday türünün tespit edilmesinin ardından Amerika’dan buğday ithalatını durdurmuştu. 2013 yılında Japonya’nın yanı sıra diğer bazı Asya ülkeleri de Amerika’dan buğday alımını aylarca askıya almıştı. 2014 yılında da Montana Eyalet Üniversitesi’nin araştırma tesisi yakınlarında yine GDO’lu buğdaylara rastlanmıştı.

2013 yılından beri Japonya ve Amerika’dan buğday ithal eden diğer ülkeler düzenli olarak buğday ürünlerinde GDO denetimi gerçekleştiriyor.

Amerikan Tarım Bakanlığı, Washington eyaletinde tespit edilen bu yeni GDO çeşidinin denetimi için gerekli olan sistemin oluşturulmasının ardından Japonya’nın ithalata getirdiği kısıtlamaların kalkacağı yönünde bir açıklamada bulundu. Tarım Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada denetim sistemi için gerekli olan materyallerin kısa sürede Japonya ve Güney Kore’ye ulaştırılacağını belirtti.

Bakanlık ayrıca Amerika’da tarımı ve ticareti yasaklı olan GDO’lu buğdayların nasıl olup da Washington’da bir tarlada bulunabildiği ile ilgili hem federal hem de eyalet yetkilileri bir soruşturma başlatılacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here